Нетанјаху се залага за анексија на Јорданската долината на Западниот брег по изборите во Израел

0

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека доколку биде избран, тој ќе ја анектира Јорданската долина, дел од окупираниот Западен Брег, во кој се наоѓаат израелски населби.

Говорејќи на прес-конференција во Рамат Гана, израелскиот лидер вети дека ќе го „примени израелскиот суверенитет“ во долината Јордан, која ја опиша како „нашата источна граница, нашиот одбранбен зид“.

Иако се наоѓа во палестинската територија, областа е моментално под целосна израелска контрола а беше од потпишувањето на Договорот од Осло од страна на палестинската ослободителна организација (ПЛО) и Израел во 1993 и 1995 година. Долината на Јордан сочинува 60% од територијата на Западен Брег, но ретко населен.

Jordanska dolina izrael palestina

Извор:logicno