Стотина мртви на протестите во Багдад

0

Речиси 100 луѓе, повеќето демонстранти, загинаа, а 4.000 се повредени од вторникот кога започнаа анти-владините протести во Ирак.

Новиот биланс го објави денес Комисијата за човекови права на ирачката влада.

Во повеќето случаи, демонстрантите биле убиени од огнено оружје, соопштија болнички извори, додавајќи дека загинале шест полицајци, пренесува Франс прес.

Властите блиски до надлежните изјавија дека едно лице е убиено денес, а 17 се повредени во протестот во Багдад, каде безбедносните сили пукале врз антивладините демонстранти за да ги растераат, пренесе АП.

Денеска се организираше протест во Багдад, откако властите воведоа полициски час, кој беше во сила два дена во главниот град на Ирак.

Демонстрациите се одржуваат во Багдад и во другите градови, претежно на југ.

Повеќето протестираат против младите луѓе кои бараат работа, се борат против корупцијата и функционалниот јавен сервис.