Live Updates:Турските воздухопловни сили ја нападнаа курдската база на СДФ во сириската провинција Хасака

0

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на 5 октомври објави дека Анкара би можела да започне воена операција во соседна Сирија, источно од реката Еуфрат, во наредните денови со цел да се расчисти граничната област на курдските милитанти и да се создаде безбедносна зона, и сместување на Сириски бегалци.

Турските борбени авиони извршија воздушен напад врз курдската база СДФ во сириската провинција Хасака, според извештаите на локалните медиуми.

Претходно, Ердоган истакна дека е неопходна безбедносна зона со цел да се спротивставиме на „терористичките закани“ кои доаѓаат од партијата на Курдската ПКК и сириските курдски сили на ПРК, додавајќи дека тоа ќе овозможи враќање на сириските бегалци.

Во меѓувреме, Вашингтон, кој порано ги поддржуваше курдските сили во северна Сирија, започна да ги повлекува своите трупи од областа. Белата куќа соопшти дека нема да „поддржува или вклучи во“ операцијата на Турција.

На 7 август, Турција и Соединетите држави се согласија да создадат безбедна зона во северниот дел на Сирија по неколкумесечните тензии меѓу двете земји во врска со присуството на курдските милитанти во регионот. Подоцна во август, Ердоган предупреди дека неговата земја може да започне воена операција против курдските сили во Сирија, доколку Вашингтон не успее да ги исполни условите на Анкара за безбедна зона.

Извор:sputniknews.com