Live Updates:Во започнатата офанзива Турската армија уништи конвој за поддршка на ЈПГ на границата Ирак-Сирија

0

Видеото објавено на Интернет покажува наводна воздушна пруга спроведена од страна на турските воздушни сили на конвој за поддршка на YPG.

Воздушниот напад наводно се случил во близина на сирискиот град Семалка, близу до турската и ирачката граница.

Според радиодифузерот ал-Ихбарија, турските авиони го нападнале седиштето на сириските демократски сили (СДФ) во провинцијата Хасака. Другите извештаи сугерираат дека воздушните напади биле насочени кон единиците за заштита на курдските народни единици (YPG), кои се дел од СДФ.

На 5 октомври, Турција објави воена операција за создавање на таканаречена безбедна зона во Северна Сирија. Вашингтон одби да join се приклучи на Анкара во операцијата и започна да ги повлекува своите трупи од арапската република.