Мистериозни руски испораки на радарски техники на Блискиот исток го парализират Израел и САД

0

Како потврди ТАСС  следната година Русија ќе започне со снабдување на неколку земји од Блискиот исток со најновите радарски станици „Резонанца-НЕ“, способни за откривање на современи крстаречки ракети и хиперсонично оружје. Веста беше потврдена за ТАСС од воено-дипломатски извор.

„Потпишани се договори со неколку земји на Блискиот исток за испорака на радарите„ Резонанца-НЕ “. Станиците ќе им бидат префрлени на клиентите во рок од една и пол година до две “, соопшти извор на агенцијата.

Изворот не прецизираше за кои земји станува збор, туку истакнувајќи само дека станува збор за „земјите пријатели на Русија“.

ТАСС нема официјална потврда за информациите дадени од соговорникот.

Стационарниот радар „Резонанца-НЕ“ е точен во опсег од еден метар и е опремен со фазна низа на антени. Тој е способен да открие модерни и воздушни цели на долги растојанија, вклучувајќи ги и оние направени со користење на скришум технологија. Поточно, радарот е дизајниран да открива и следи тајни крстарења и балистички ракети, како и хиперсонични авиони.

Максималниот опсег за откривање на целта на радарот „Резонанца-НЕ“ е 1.100 километри. Станица истовремено може да се следи до 500 цели. Руската војска има радар „Резонанс-НЕ“ во арсеналот на радио трупите на Западниот воен округ и Северната флота.

Дилемата кои земји би можеле да ја добијат гу руските системи може да понуди одговор на прашање чии вооружени сили немаат таков систем. Израел, со својата технологија и онаа на Пентагон, веројатно има ист квалитетен радар од ваков вид, така што домаќини на овие системи би можеле да бидат арапските земји и Иран.

Последователната анализа споменува дека Русија планира да ги распореди своите радарски системи за рано предупредување на Блискиот исток, ќе бидат инсталирани во Иран, Сирија и ОАЕ. Сепак, како што се испоставува, овие планови постојат само во перспектива, пишува порталот „Воен курир“.

Во исто време, тој потсетува дека веќе постојат алатки за рано предупредување во Египет од ракетни напади кои го блокираа Израел, лишувајќи го од можноста ефикасно да ги користи своите балистички ракети.

Во овој случај, сите израелски агресивни планови на Блискиот исток ќе пропаднат, бидејќи израелската територија ќе биде покриена од руската купола на радарот.

Според достапните информации, распоредувањето на радарската станица „Резонанца-НЕ“ започна во една од воените бази на Египет. Неговите способности го покриваат целиот Полуостров Сина, па дури и јужна Турција и целиот Израел.

„Денес, Израел има балистички ракети и нуклеарно оружје. Сепак, благодарение на радарот за рано предупредување на Русија, овие проектили се наоѓаат под бедем, што, меѓу другото, ја гарантира и безбедноста на Русија “, велат руските експерти, кои не потсетуваат дека тука зборуваме и за чисто одбранбено оружје.

Во блиска иднина, заедно со постојните два, уште еден ваков радар ќе се појави во Иран. Ова ќе им овозможи да го контролираат целиот Блискиот исток. Како резултат, плановите на Соединетите држави за распоредување крстаречки проектили и балистички ракети во регионот ќе бидат неуспешни, објави Воениот курир.

Иранската „резонанца-НЕ“ беше забележана на 24 јуни 2019 година. Во тоа време, Иран имал најмалку три или четири радари за рано откривање на воздушни цели како што е радарот „Гадир“. Доколку двајцата претходно биле изградени и официјално претставени во 2014 и 2015 година, радарите од типот „Гадир“ изгледале како иранска верзија на радарите „Резонанс-НЕ“ со слични карактеристики, втора радарска станица во Иран се појави во документарецот прикажан летово од страна на Иран телевизија и изгледа скоро исто како и руската радарска станица.

На социјалните мрежи кружат информации дека современиот трикоординатен радарен систем „Резонанца-НЕ“ е снимен во Египет. Претходно, официјалните извештаи посочуваа дека ваквите комплекси се наоѓаат надвор од Русија само во една земја – Иран, што треба да биде системот Гадир.

Податоците за верзијата за извоз на радарот „Резонанца-НЕ“ укажуваат дека тој е на 28 ° 42’28,45 N 32 ° 23 236,40 E, односно Рас Гарибу, Ал-Бахр Ал-Ахмар, Египет. Овие координати го олеснија проверувањето на точноста на објавените информации.

Со оглед на координатите на локацијата на радарот во Египет, можеме да кажеме дека системот ви овозможува да следите импресивни области. На пример, Израел е целосно „под куполата“ на овој систем. Но, во израелските воздухопловни сили има невидливи авиони на американски Ф-35-ти. Системот во Египет опфаќа и дел од Саудиска Арабија, Јордан, Либан, Сирија, јужна Турција, делумно територија на Либија и други земји во регионот.

Алжирски блогер забележува дека радалниот систем „Резонанца-НЕ“ во Египет е во активна состојба. Еден коментар на објавата на Твитер: Ова може да биде корисно за рано предупредување за одредени закани од, да речеме, Израел.

Претходно беше потврдено дека овие станици беа набавени и од Кина, а потенцијални нови домаќини на руски системи се, како што рековме, Иран, Сирија и ОАЕ.