Трамп се закани: Доколку Турција ја премине границата,ќе им ја уништам економијата

0

Претседателот на САД, Доналд Трамп, кој претходно најави повлекување на американските воени трупи од Сирија, денес му се закани на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека ќе ја уништи турската економија доколку Турција „ја премине границата“ на кој било начин.

„Ако Турција направи нешто што, според мое мислење, е прекумерно, јас целосно ќе ја уништам економијата на таа земја. Јас го направив и порано. Тие, мора заедно со Европа и сите, да го надгледуваат заробените борци на Исламската држава и нивните семејства.

САД направија многу повеќе од очекуваното. Сега е време другите во регионот, особено богатите, да ја заштитат својата територија “, напишал Трамп на Твитер.

Како што кажав силно порано, и само да повторам, ако Турција направи нешто што јас, според мојата голема и неспоредлива мудрост, сметам дека е надвор од границите, јас тотално ќе ја уништам и уништам економијата на Турција (сторив претходно!) . Тие мораат, со Европа и другите, да внимаваат на …

 

Потсетуваме, американскиот претседател Доналд Трамп објави денеска дека е време неговата земја да се излезе од безначајните и бескрајни војни, откако американските војници, наводно, оставиле неколку позиции во северна Сирија, пред очекуваната офанзива на Турција.

Извор:cdm.me