Емирати:СЗО му оддава почит на улогата на ОАЕ за искоренување на полио во Пакистан

0

АБУ ДАБИ, 1 октомври 2019 година (ВАМ) – Светската здравствена организација, СЗО, изрази благодарност до ОАЕ за засилување во борбата за ставање крај на детската болест во Пакистан.

Во пораката објавена на својот официјален профил на Твитер, Канцеларијата на СЗО во Пакистан, СЗО Пакистан, им се заблагодари на ОАЕ што игра клучна улога во глобалните напори за искоренување на детската парализа во Пакистан.

twiit.png

„Благодарам на # УАЕ за засилување во борбата за # ЕндПолио“, се вели во твитот.

Меѓународната организација побара посилна посветеност од другите донатори, партнери и влади да обезбедат иднина без полио.

„За да постигнеме иднина без полио, потребна ни е засилена посветеност од сите донатори, партнери и влади на земјата. Да ја завршиме работата!“, Се додава твитот.

СЗО, Пакистан, исто така, ја обележа „Твитката на последната милја“ на Твитер, која е иницијатива која бара, во партнерство со Обединетите Арапски Емирати, да ги искорени превентивните заболувања за да им помогне на луѓето да можат да живеат достоинствено, здрав живот.

Биеналето Постигнување до последниот милја-форум ќе се одржи во Абу Даби на 19-ти ноември годинава, каде ќе се соберат глобални експерти за здравство од владини и приватни сектори, филантропија и академија за да разговараат за начините за изградба на интензитет и достигнување на последната милја од елиминација на болести.

Форумот ќе биде домаќин и на заложниот момент за стратегијата „Глобална иницијатива за искоренување полио“ Endgame 2019-2023, истакнувајќи ги заложбите на владите на донаторите, филантропите и лидерите на приватниот сектор за прекинување на детската парализа.

Посветеноста на ОАЕ за елиминација на болести се темели на темелите поставени од починатиот шеик Зајед бин Султан Ал Нахјан, основач на Обединетите Арапски Емирати. Од 2011 година, Неговото Височество, шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, крунскиот принц на Абу Даби и заменик врховен командант на вооружените сили на Обединетите Арапски Емирати, изврши повеќе од 250 милиони американски долари за глобални напори за елиминирање на смртоносни и ослабувачки болести.

ВАМ / Хасан Башир

ВАМ / Ибрахим Шукрала / Раша Абубакер