Русија ја урна заедничката изјава на ОН во врска Турција

0

Русија се спротивстави на изјавата на САД пред Советот за безбедност на ОН за ситуацијата во врска со воената операција на Турција во Сирија, изјави извор на „Спутник“.

Во четвртокот, членовите на Советот за безбедност разговараа за почетокот на воената операција на Турција, „Извор на мирот“. Сепак, документ што ја отсликува единствената позиција на Советот за безбедност не е усвоен. Изјавите за печатот по состанокот исто така беа различни. Претставници од Германија, Велика Британија, Франција, Полска, Белгија и Естонија соопштија дека се длабоко загрижени за воената операција на Турција и ја повикаа Анкара да ги прекине едностраните воени операции.

Постојаниот претставник на САД, Кели Крафт, само укажа дека Вашингтон не ја одобрува турската операција и ја предупреди Анкара за можните последици доколку турските воени дејствија им отворат рацете на терористите ДАЕШ во регионот.

Постојаниот претставник на руската мисија во ООН Василиј Небенза изјави дека сите страни треба да покажат максимална воздржаност за време на оваа операција. Тој исто така истакна дека „Изворот на мирот“ е резултат на „демографското инженерство спроведено од некои членови на коалицијата во североисточна Сирија“. Според него, треба да се запомни дека Москва постојано ги повикуваше „да не експериментираат со ова, да не се обидуваат да ги класифицираат арапските племиња кои традиционално живеат таму како Курди“.

Сепак, продолжи работата на документот што ја опишува заедничката позиција.

На хартија

Според извори на Спутник во Советот за безбедност на ОН, членовите на Советот за безбедност на крајот ја разгледувале варијантата што ја предлагаат Соединетите Американски Држави. На хартија, американските претставници ја поддржаа позицијата на европските партнери. Во нацрт-документот се вели дека членовите на Советот за безбедност ја повикуваат Турција да ја прекине воената операција. Исто така, се повикува на целосна употреба на дипломатски канали за решавање на безбедносните проблеми на Анкара.

Акциите на Анкара во документот беа опишани и како инвазија.

Ставот на Русија
Како што изјавил за Спутник извор во Советот за безбедност на ОН : „Русија во оваа фаза не ги одобри нацрт -елементите за печатот (изјава за печат што ја рефлектира уникатната позиција на Советот за безбедност на ОН), бидејќи не одговара на руската позиција и руските проценки за ситуацијата“.

Во коментарот на руското Министерство за надворешни работи, објавено на 11 октомври, се наведува дека Москва е сериозно загрижена за ситуацијата во северна Сирија. Исто така, се вели дека Русија не ја доведува во прашање „објективната потреба да се бори против терористите и да се обезбеди безбедноста на Турција и, навистина, на сите земји во регионот од нивните напади“. Во исто време, руското Министерство е убедено дека „мирот и стабилноста во овој дел од суверена сириска земја може да се постигне само преку ефективен дијалог со взаемно почитување на Владата и Курдите, кои се составен дел на сириското општество“.

Москва ја потврди подготвеноста да помогне во ваквиот дијалог, како и чекорите за нормализирање на односите меѓу земјите во регионот.

Операција Извор на мир
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на 9 октомври објави дека започна операцијата „Извор на мирот“ во северна Сирија. Анкара соопшти дека дејствата на турската војска биле насочени против Курдистанската работничка партија и терористичката организација ДАЕС. Турската авијација го нападна градот Рас ел Аин и голем број други сириски градови на границата на двете држави истиот ден. Подоцна беше најавено почетокот на копнените дејствија. Сириските власти во повеќе наврати ја осудија политиката на окупација на Турција во северна Сирија. Русија соопшти дека Турција треба да избегне активности што би можеле да застанат на патот на сирискиот конфликт во 2011 година.

Турските сили гранатираа американски трупи во северна Сирија
Главните цели на турската операција, кои Анкара планира уште од минатата година, се да ја расчистат сириската граница со Турција од Силите за самоодбрана на сириските Курди, да создадат безбедносна зона таму и да распоредат сириски бегалци во Турција. Анкара претходно изјави дека има четири милиони бегалци во земјата и не може да бидат задржани на неодредено време.

Дамаск не ја признава автономната администрација во северо-источна Сирија, која контролира територии источно од реката Еуфрат и нивното воено крило на сириските демократски сили (СДФ). Дамаск одржа неколку неуспешни рунди преговори со автономната курдска администрација. Сириските власти во повеќе наврати ја осудија политиката на окупација на Турција во северна Сирија.

Извор:sputniknews.com