САД заради “Иранската закана“ испраќаат 3.000 војници во Саудиска Арабија

0

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер изјави дека испраќањето 3.000 американски трупи и две борбени ескадрила во Саудиска Арабија е одговор на „зголемената закана“ од Иран.

Така за само 24 часа,се стави крај на бајката за повлекување или барем намалување на американските трупи од Блискиот исток, регион во кој се водат секташки војни со векови и каде Америка нема што да бара, како што рече американскиот претседател Доналд Трамп во својата „незаменлива мудрост“.

По веста дека ирански танкер со нафта бил нападнат од ракети крај брегот на Саудиска Арабија во Црвеното Море во близина на edеда, Соединетите држави објавија дека ќе испратат 3.000 војници и два борбени ескадрони во Саудиска Арабија за да го „спротивстават“ Иран.

Иако времето за испраќање американски трупи во вахабистичкото царство очигледно е поврзано со ракетен инцидент, официјалните лица на Пентагон не споменаа дека дури и се случило. Наместо тоа, тие цитираат напади на беспилотно летало врз саудиските нафтени рафинерии од страна на јеменски Хути минатиот месец, но САД и натаму го обвинуваат Иран за нападите.

САД веќе испратија околу 1.000 војници и ракетни системи „Патриот“ и „ТААД“ до саудиската област за да ги заштитат рафинерите, иако овие системи се апсолутно немоќни во асиметричните напади на ниски надморска височина од страна на јеменските Хути.

Министерот за одбрана Марк Еспер потврди дека овој потег се заснова на „зголемена закана“ од Иран.

Тензиите сега секако се повисоки, дури и ако иранската закана е скоро секогаш преценета. Секако, ирански танкер нападнат со две проектили, секако, придонесе за ескалација на тензиите, но за Техеран овој напад нема да биде изговор да ја нападне дури и неспособната саудиска армија, особено не прво да ги нападне американските сили во регионот. На погодениот танкер нема жртви и штетата ќе се санира. Најголема штета е дел од нафтата што се излеа во морето, но треба да се припише на „непознати напаѓачи“.

Брзото соопштение на Пентагон за ново распоредување на силите во Саудиска Арабија сугерира дека тие не се многу изненадени од инцидентот во танкерот, но исто така и дека крунскиот принц Мохамад бин Салман решил да плати за заштита на Трамп, иако неговата земја потроши стотици милијарди долари за современи американски оружја и системи.

Потсетуваме дека демографската слика на Саудиска Арабија е таква што за само две децении земјата порасна од население од 19 милиони на 34 милиони, од кои повеќе од две третини се млади и средовечни.

Со оглед на оваа демографија, мобилизирачкиот потенцијал на Саудиска Арабија веројатно нема земја во светот, но владејачката династија за војните сепак мора да ангажира платеници, претежно од Судан и други земји во регионот, дури и од Латинска Америка.

Иако некои тврдат дека американските трупи во Саудиска Арабија се историски контроверзии, затоа што кралството било една од главните бази на Ал-Каеда пред ’11. Септември, поради што некои сметаат дека е несоодветно да се биде дом на американските трупи. Сепак, парите се пари што ги користи Трамп, и покрај ветувањата дека ќе ги врати американските трупи дома и повеќе нема да се вклучат во бесконечни и скапи војни.

Од оваа перспектива, испраќањето дополнителни американски трупи во Саудиска Арабија, испраќање на два борбени ескадрила и распоредување на четири радари на системот Сентинел, Патриот и THAAD во кралството ја претвора оваа претстава во театар на апсурдот.