Протести на Курдите во Солун и Атина, палени фотографии на Ердоган

0

Илјадници Курди и левичарски активисти денеска протестираа во Солун и Атина против турската воена офанзива во северна Сирија.

Околу 1.000 демонстранти се собраа во Солун да запалат фотографии од турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и да носат транспаренти со ознака „Каде е ОН?“

Сцените на палење на фотографиите на Ердоган беа повторени пред турскиот конзулат што обезбедуваше полициски сили.

Според проценките на полицијата, до 2.000 Курди и други активисти се движеле кон турската амбасада во Атина, но биле спречени од полицијата да се приближи до зградата.

Тие носеа курдски знамиња и транспаренти на кои пишуваше „Стоп на инвазијата“ веднаш, а една група запали плакат на кој се наоѓаше Ердоган, пренесува Ројтерс.

Насобраните подоцна се разишле по мирните протести.

Според АП, околу 150 луѓе марширале кон амбасадата на САД.

Илјадници граѓани, исто така, протестираа во Париз за поддршка на Курдите, за турската операција во Сирија, насочена кон курдските упоришта.

Учесниците на митингот на плоштадот Република во источен Париз предупредија дека турската офанзива може да доведе до заживување на таканаречената Исламска држава, пренесува АП.

Протестите беа организирани од различни групи активисти, при што индивидуалните учесници носеа транспаренти на кои пишуваше „Ердоган е еднаков на лична карта“.

Некои од критиките се однесуваа и на американскиот претседател Доналд Трамп околу неговата одлука за повлекување на американските сили од Сирија, велејќи дека тоа дозволува турска инвазија.

Сириските курдски сили насочени кон офанзивата на Турција се сметаат за многу важни во меѓународната борба против ИД.

Турската армија, која ги смета курдските сили како закана за безбедноста, соопшти дека освоила клучен град лоциран на границата со Турција.

(Вијести.ба / НН)