Се бара седница на советот за безбедност, на Турција порачано: Прекинете !

0

Водечки претставник на Европската унија во средата ја повика Турција да запре воена операција во северна Сирија и предупреди дека ЕУ нема да и помогне на Анкара да воспостави безбедна зона во регионот.

Обраќајќи се на европратениците, претседателот на Европската комисија, Jeanан-Клод Јункер рече: „Ја повикувам Турција, како и другите актери, да дејствуваат со воздржаност и да прекинат со операциите што се веќе во тек додека зборуваме“.

И покрај тоа што ги потврди загриженоста на безбедноста на Турција околу границата со Сирија, Јункер рече дека „ако турскиот план вклучува создавање на таканаречена безбедна зона, не треба да очекува Европската унија да плати нешто за тоа“.

ЕУ и плаќа шест милијарди евра на Турција за да и помогне на земјата да се справи со скоро четири милиони сириски бегалци на нејзина територија, како замена за запирање на мигрантите на пат кон Европа. Сепак, Анкара бара повеќе пари во услови на загриженост дека илјадници повеќе Сиријци би можеле да ја преминат границата, пренесува Асошиејтед Прес.

Францускиот министер за европски прашања Амели де Мончалин изјави дека Франција, Велика Британија и Германија побарале седница на Советот за безбедност на ОН за да разговараат за воената офанзива на Турција во северна Сирија.

Таа во обраќањето пред Комисијата за надворешни работи на Собранието рече дека трите држави ја финализираат заедничката изјава во која се осудува офанзивата на Турција.

Амели де Мончалин истакна дека посебна изјава на ЕУ сè уште не е усогласена затоа што некои земји не го потпишале текстот, пренесува Н1.

(Вијести.ба)