Чавушоглу: Турција не се плаши од никакви санкции

0

Турскиот министер за надворешни работи денес изјави дека неговата земја не се плаши од какви било санкции против неа.

„Ако Турција се плашеше од санкции, немаше да ја започнеме оваа операција [во северна Сирија]. Ова е витално прашање за национална безбедност за нас “, истакнао Чавушоглу пред германскиот јавен меѓународен радиодифузен сервис Дојче веле.

Повторно потврдувајќи дека Турција ќе реагира на сите можни санкции на САД, Чавушоглу истакна дека ниту една земја нема можност да ја сруши турската економија.

Во петокот, американскиот министер за финансии Стивен Мнучин изјави дека претседателот Доналд Трамп овластил извршна наредба што ќе му овозможи на Министерството за финансии во консултација со претседателот и државниот секретар Мајк Помпео „многу значајни нови овластувања за санкции што можат да бидат насочени кон секое лице поврзано со владата на Турција, кој било дел од владата.

„Претседателот е загрижен за тековната воена офанзива и потенцијалното таргетирање на цивилите, цивилната инфраструктура, етничките или религиозните малцинства, а исто така претседателот сака да разјасни дека е императив Турција да не дозволува ниту еден борец на ИСИС да избега“, рече Мнучин рече, користејќи друго име за Даеш.

Истакнувајќи дека Турција се бори против тероризмот, тој рече дека САД не треба да ги поддржуваат терористичките групи ПГК / ПКК.

„Ние не посредуваме и преговараме со терористи. Единствената работа што треба да се направи е да им дозволиме на терористите да им го одземат оружјето“, рече тој.

Тој исто така рече дека некои земји од ЕУ, особено Франција ги поддржуваат терористичките групи во регионот.

Осврнувајќи се на уапсените во затворите кои се под контрола на СДФ – главна компонента на ОН, тој рече дека ќе бидат преземени неопходни чекори за нивно гонење.

Турција во средата ја започна операцијата „Извор на мирот“ во северна Сирија за да ги обезбеди своите граници со елиминацијата на терористите и да обезбеди безбедно враќање на сириските бегалци и територијалниот интегритет на Сирија.

Анкара сака да го расчисти регионот источно од реката Еуфрат од терористичката ПКК и нејзините сириски поделби, ПДИ / YPG.

Во својата повеќе од 30-годишна терористичка кампања против Турција, ПКК – наведена како терористичка организација од страна на Турција, САД и Европската унија – е одговорна за смртта на 40.000 луѓе, вклучувајќи жени, деца и новороденчиња.