ОАЕ му дава ново значење на зборот „добредојде“: руските медиуми реагираат на убавиот прием на Путин

0

Руските медиуми го истакнаа прекрасниот прием што му беше доделен на рускиот претседател Владимир Путин во Обединетите Арапски Емирати, пофалувајќи го топлото гостопримство што го прими.

Приказна со наслов „Црвените теписи се за Wimps! Како ОАЕ го поздрави рускиот претседател Владимир Путин “, објавен од руската новинска агенција„ Спутник “во вторникот, рече дека„ приемот што домаќините му го понудиле во Абу Даби му даде ново значење на зборот „добредојде“.

Во него се додава дека посетата на Путин на Обединетите Арапски Емирати е „прославена на начин што би можел да зачудува дури и ВИП гостин кој го видел сето тоа, затоа што вклучил коњска придружба покрај неговото возило и како што изгледале автомобилите од руската патна полиција ”

Весникот објави: „Штом Владимир Путин слета на аеродромот во Абу Даби, каде го пречека Неговото Височество, шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, крунскиот принц од Абу Даби и заменик врховен командант на вооружените сили на Обединетите Арапски Емирати, тој не беше само поздравен со огнено оружје.На неговиот пат низ градот оаза, кој беше широко украсен со руски и транспаренти на Обединетите Арапски Емирати, претседателскиот кортегија беше пречекан со авиони од воздухопловните сили на земјата кои го насликаа небото во боите на националното знаме на Русија: бело, сино, и црвено “.

Путин се возеше во лимузина „Аурус“, која е руска марка за луксузни автомобили, која Москва се стреми да го продаде и произведува во ОАЕ, пренесува Спутник.

„Заедно со црните возила, конвојот го вклучуваше и тоа како изгледаа два руски патни полициски автомобили. Возилата на Мерцедес беа обоени во сино-бело, но имаа локални таблички на ОАЕ и руски патни полициски амблеми.

„Освен обичните автомобили, лимузината на претседателот беше придружувана од коњаници кои носат знамиња на двете држави“, додаде Спутник.

Згора на тоа, во еден наслов на Твитер, повикувајќи се на видеото од поворката за пристигнување на Путин, еден руски новинар напиша: „Ова е колку далеку можат да одат знаците на почит“.

Руската телевизија, РТ, емитуваше видео од претседателот Путин како го напаѓаше шеикот Мохамед бин Зајед, гирфалкон – руска птица грабливка.

Снимките го покажаа Путин како го претстави горфалконот Шеик Мохамед, кој изгледаше импресиониран од убавината на птицата.

За возврат, на Путин му беше подарен модел на златна палата на Емирати, старата резиденција на кралското семејство.

Руската новинска агенција, ТАСС, ја истакна средбата на рускиот лидер со претставници на деловната заедница на двете држави во Абу Даби, каде Путин рече дека ОАЕ може да смета на помошта на Русија за развој на нуклеарна енергија.

Рускиот претседател исто така рече дека неговата земја може да ја исполни побарувачката на пазарот ОАЕ за земјоделски производи и храна, осврнувајќи се на снабдувањето со месо, имено халал месо и зрна. Путин исто така изрази подготвеност на својата земја да продолжи со заедничката работа во истражување на вселената, рече ТАСС.

За време на посетата, обете земји потпишаа договори во вредност од 1,4 милијарди американски долари за петрохемија, транспорт и лекови.

Претседателот Путин, исто така, се осврна на успешната мисија на Хаза Ал Ал Мансори, првиот астронаут на Емирати во вселената, велејќи дека тоа е можно благодарение на пријателството што ги поврзува двете држави.

Агенцијата цитира разговор меѓу двајцата лидери, каде претседателот Путин го пофали шеикот Мохамед за неговата решеност во реализацијата на вселенската мисија, велејќи: „Тоа беше негова иницијатива и тој го виде тоа“. Рускиот лидер, исто така, го опиша водачот на „Емирати“ како „голем пријател на нашата земја, голем пријател на Русија. Ние се согласивме дека тоа ќе биде направено и е така“.

За возврат, според ТАСС, крунскиот принц ја пофалил поддршката на рускиот лидер. „Господине претседател, но за ваша поддршка и помош, ова никогаш немаше да се случи“, му рече тој на Путин.

На што Путин одговори: „Ако не беше за нашето пријателство, ова немаше да се случи“.

WAM/MOHD AAMIR/Rasha Abubaker