Десната рака на Асад Бусејна Шабан: “Да, можни се преговори со Турција во Сочи“

0

Во анализата на моменталната состојба во Сирија и кој има реална стратешка визија да стави крај на конфликтот, но за да можат сите страни да добијат безбедносни гаранции, рековме дека крајната цел на Русија е да ги доведе Анкара и Дамаск на масата за преговори и да се реши моменталната состојба според сè уште постоечкиот договор од Адана, потпишан во 1998 година од Турција и Сирија.

Се чини дека работите одат во таа насока, што е добро, бидејќи тоа би значело целосно враќање во територијалниот интегритет на Сирија, како и заштита на јужните турски граници од можни упади од курдските милиции во турската територија.

„Разговорите во Сочи-Сирија за ситуацијата во врска со турската воена операција во северна Сирија би можеле да се одржат во Сочи“, изјави советничката на Сирискиот претседател за  политички прашања, Бусејна Шабан.

Претходно на 16 октомври рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Дамаск и Анкара треба да воспостават практична соработка врз основа на Договорот за Адана од 1998 година, а Русија е подготвена да го поддржи овој дијалог.

„Руските пријатели денеска објавија дека се обидуваат да организираат турско-сириски состанок за безбедносни прашања во Сочи. Ние тоа го слушнавме од Русите, немаме никаков контакт со Анкара, со сила што ја окупира нашата земја и ја уништува “, рече Бусејна Шабан во интервју за телевизијата Арапска телевизија.

Советникот на Асад додаде дека Дамаск го поздрави повлекувањето на американските трупи од Сирија, но не сакаше да го замени „американскиот окупатор со турскиот“.

Турскиот претседател Ердоган на 9-ти октомври објави дека започнува операција „Извор на мирот“ во северна Сирија, на мета на Курдистанската работничка партија и терористичката организација ИСИЛ.

Турските воздушни сили го бомбардираа градот Рас Ал-Ајн и голем број други сириски градови на границата на двете држави истиот ден. Почетокот на копното дел од операцијата подоцна беше објавен.

На 13 октомври, Автономната управа на североисточна Сирија објави дека постигнала договор со сириските власти за распоредување на сириската армија по целата сириска граница со Турција, за владините сили да ги одвратат нападите од турските трупи и антиисламистичките милиции составени под името Сириска национална армија.