Турција обвинува: Со приходите од нафта, Америка финансира тероризам

0

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу ги обвини САД за кршење на меѓународното право со превземањето на контрола на нафтените полиња во источна Сирија.

„Тие отворено признаваат дека се таму заради резервите на нафта“, изјавил дипломатот, а пренесува Анадолија.

Чавушоглу изјави дека САД приходите од нафтата кои му припаѓаат на сирискиот народ ги користи за финансирање на курдската полиција.

Тој ова го изјави ова за време на заедничката прес-конференција со генералниот секретар на Организацијата за економска соработка, Хади Солејманпур. Организациите за економска соработка е регионална меѓувладина организација.

Сириската курдска полиција се наоѓа на списокот на терористички организации во Анкара, пренесува РТ.

Извор:(Вијести.ба)