Националниот ден на Обединетите Арапски Емирати, 2 декември, се слави со низа настани низ целата земја. Како и сите претходни години, така и во декември, жителите и туристите ќе можат да уживаат во бесплатни концерти, емисии, спортски настани и, секако, спектакуларни огномети на повеќе локации низ државата.

Во трговските центри низ Обединетите Арапски Емирати, купувачите ќе можат да купуваат по поевтини цени, како и да освојат 100 000 AED во подарок картичка.

Обединетите Арапски Емирати ќе бидат домаќин на бројни изложби, концерти на традиционална и модерна музика, претстави и претстави на стомачни танчери, кои ќе го прикажат наследството на емитетот и вредностите негувани во овој дел од светот.

Се разбира, ниту еден роденден не може да помине без богата порција; во Обединетите Арапски Емирати овој декември, ќе можете да учествувате во уникатно кулинарско патување низ седумте емирати, со традиционални јадења што ќе готват домаќинките жени од Емирати.

За љубителите на спортот подготвени се посебни изненадувања; врвните рагби екипи од целиот свет – од Нов Зеланд до Кенија, преку Јужна Африка до Канада, ќе покажат во три дена на натпреварување кој ја заслужува титулата победник. Турнирите ќе бидат организирани и за мажи и за жени.

Националната парада на ОАЕ на булеварот Шеик Мухамед бин Рашид Ал Мактум, која започна на 28 ноември и трае до 3 декември, беше дизајнирана преку прикажување на 150 национални знамиња. Туристите кои се наоѓаат во Обединетите Арапски Емирати до 3 декември можат да ги споделат своите незаборавни моменти во оваа блискоисточна земја со хаштагот #ILoveUAE.

Историја на Обединетите Арапски Емирати – Од визионерски сон до моќна држава

За потсетување, Обединетите Арапски Емирати се појавија како визионерски сон. Покојниот шеик Зајед, заедно со неговиот брат, покојниот шеик Рашид, покренаа дијалог заснован на заеднички сон што почива на принципот на единство. Тие тргнаа решително и од пустина направија  голема светска моќ.

Обединетите Арапски Емирати настанаа како федерација на 2 декември 1971 година. Шеик Зајед беше првиот претседател кој владееше до неговата смрт, во ноември 2004 година, кога го наследи неговиот син Шеик Калифа бин Зајед Ал Нахјан. Шеик Зајд беше вистински сакан владетел, тој беше прогласен за прогласи за„Татко на нацијата“. Прочитајте повеќе за Шеик Зајед овде.

На регионално ниво, Обединетите Арапски Емирати се најбрзорастечка земја и се фокусираа на развој на паметната технологија. Во денешниот контекст, ОАЕ се смета за една од најпросперитетните земји не само на Блискиот исток, туку и низ целиот свет.

Sheikh Mohammed, Sheikh Khalifa, UAE leaders, National DayRevised UAE holiday list announced for the remainder of 2019