ИРАН соопшти дека не размислува за целосно повлекување од меѓународниот нуклеарен договор, бидејќи ќе се изложи на нови санкции и ја обвини Европската унија дека попуштила на „сталниот насилник“, осврнувајќи се на барањата на американскиот претседател Доналд Трамп.

Иран не размислува за целосно повлекување од меѓународниот договор за неговата нуклеарна програма за 2015 година, бидејќи ризикува да ги зајакне санкциите и да го привлече вниманието на Советот за безбедност на ООН, рече во четвртокот иранскиот претседател Хасан Рохани, јави дпа.

„Тогаш повторно ќе имавме проблеми“, рече Рохани на состанокот со директорите на иранската централна банка.

Нуклеарната програма напредува

Рохани рече дека иранската нуклеарна програма сега е понапредна отколку пред нуклеарниот договор во 2015 година.

„Ние збогатуваме повеќе ураниум отколку пред да постигнеме договор … притисокот врз Иран се зголеми, но ние продолжуваме да напредуваме“, рече Рохани во телевизискиот говор.

Тој не даде детали, но иранската агенција за атомска енергија треба да објави повеќе информации, наскоро.

Нуклеарниот договор од 2015 година, за кој Иран се согласи со Велика Британија, Кина, Франција, Германија, Русија и САД, треба да овозможи само развој на цивилна нуклеарна програма и да го оневозможи развојот на воена програма.

Иран се согласи да го стори тоа за возврат за укинување на санкциите што му се наметнати од меѓународната заедница во обид да го спречи развојот на атомска бомба.

Американскиот претседател Доналд Трамп еднострано ги повлече Соединетите држави од тој договор во 2018 година и повторно ги воведе санкциите кон Техеран.

Иран започна да крши некои одредби од договорот минатата година и се закани дека ќе се повлече целосно откако американските сили, со дрон го убија најмоќниот генерал, на почетокот на јануари, оваа година.

Но, Иран вели дека е подготвен да се врати на договорот, под услов да се спроведе како што беше предвидено.

И на веб-страницата на Рохани исто така се наведува дека делумното повлекување од договорот, е ризично за Иран.

Другите потписнички држави работат на тоа да го одржат во живот договорот.

Велика Британија, Франција и Германија го активираа механизмот за решавање спорови предвиден во договорот оваа недела, повикувајќи го Иран да поради непочитување на договорот.

Зариф: ЕУ попушта пред „насилниците од средно училиште“

Иран во четвртокот ги обвини европските нации дека попуштиле пред „средношколскиот насилник“, Трамп.

„Вашингтон пост“ во средата објави дека Вашингтон се заканил со 25 отсто тарифи за увозот на европски автомобили, ако три европски држави официјално не го обвинат Иран дека не се придржува кон нуклеарниот договор.

“Задоволството е потврдено. Три европски држави издадоа остатоци од нуклеарна зделка за да ги избегнат новите царини на Трамп. Тоа нема да успее пријатели. Вие само ќе го зголемите неговиот апетит. Се сеќавате на силеџијата од средно училиште?”, напиша Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Јавад Зариф напиша на Твитер.

Двајца европски дипломати ја потврдија заканата на САД за царината, но исто така забележаа дека европските држави донеле одлука пред тоа.

Европската унија во четвртокот објави дека високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Јосип Борел одржува „искрени“ разговори со Зариф на маргините на конференцијата во Њу Делхи.

Reuters.