Средба на високиот представник на ЕУ, Борелл и иранскиот министер Зариф

0

Високиот претставник на Европската унија, Јосеп Борел, денес во Њу Делхи се состана со министерот за надворешни работи на Исламската Република Иран, Мохамед Џавад Зариф.

За време на средбата, тие разговарале за најновите настани во врска со Заедничкиот сеопфатен план за акција (ЗКПОА).

Јосеп Борел го истакнал континуираниот интерес на Европската унија за одржување на договорот, кој сега е поважен од кога било, во светлината на ескалацијата на насилството во Блискиот исток и регионот на Заливот.

Соговорниците се согласија да останат во близок контакт и да го продолжат својот ангажман во наредните недели, се вели во соопштението на Европската унија.

Високиот претставник Борел и министерот Зариф се состанаа во главниот град на Индија на маргините на дијалогот Раиса за 2020 година, мултилатерална конференција посветена на решавање на најитничките теми со кои се соочува глобалната заедница.

(Вијести.ба / ФЕНА)