Арапските представници на церемонијата на представување на планот на Трамп не знаеле за што станува збор

0

Арапски дипломат тврди дека претставниците на арапските земји не ги знаеле деталите за планот на Трамп пред церемонијата на Белата куќа и дека затоа тие одговориле на повикот.

Арапски дипломат рече дека амбасадорите од Обединетите Арапски Емирати, Бахреин и Оман, кои присуствувале на церемонијата презентирајќи пристрасен американски план за Блискиот исток, не биле информирани за деталите за планот.

Неименуваниот дипломат за израелскиот весник Хаарец изјави дека Вашингтон не доставил целосни детали за т.н. мировен план до трите арапски земји пред да ја објави самата церемонија.

Трамп го откри својот „договор на векот“ во Белата куќа во друштво на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во вторникот, додека на церемонијата присуствуваа амбасадорите на Обединетите Арапски Емирати, Бахреин и Оман, кои се меѓу најблиските американски сојузници во регионот.

Дипломатот изјавил дека Белата куќа ги поканила арапските земји да присуствуваат на настанот и им испратил документ во кој се дадени општи изјави за „палестинската држава и главен град во Источен Ерусалим“.

„Но, кога увиделе деталите за планот, тие сфатија дека во пракса нема палестинска држава и дека нема главен град во Кудс и што е најважно, имаше обиди за поделба на џамијата Ал-Акса“, рече тој. разочарувањето доведе до отфрлање на американскиот план на седницата на Арапската лига, заедно со други членови.

„Овие се клаузули со кои ниту арапските ниту исламските земји не можат да се согласат“, рече тој.

Арапската лига, во итен случај во саботата, го отфрли планот на Трамп и соработката со американската администрација за нејзиното спроведување.