Кинеската влада ја отфрли помошта што, наводно, им ја понудиле Соединетите држави во борбата против новата епидемија на коронавирус.

Како што изјави вчера советникот за национална безбедност на Белата куќа, Роберт О’Брајан, Вашингтон доставил понуда до Пекинг за спречување на ширењето на коронавирусот, за кој однесе стотици животи во ова огромна азиска земја.

„Имаме долгогодишно искуство, а тоа е светска грижа. Сакаме да им помогнеме на нашите кинески колеги, ако можеме. Ние понудивме да им помогнеме, но сè уште не добивме вести од Кинезите за нивниот одговор “изјавил Роберт О’Брајан во интервју за американскиот ЦБС.

Покрај тоа, О’Брајан детално објасни дека понудата вклучува испраќање на специјалисти од Центарот за контрола на болести (ЦДЦ) и други здравствени установи во Соединетите држави.

„Досега Кинезите биле потранспарентни отколку во минатите кризи и тоа е нешто што го цениме“, додал советникот за претседател на САД, Доналд Трамп.

Кинеското одбивање би можело да ги има своите корени во неодамнешната забрана на САД за влез во земјатана граѓани кои во последните две недели претстојувале во Кина последните.

Пекинг остро ја критикуваше мерката, сфаќајќи дека забраната е против препораката на Светската здравствена организација (СЗО), која во никој случај не се залагаше за воведување ограничувања во движењето.

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебреизус, изјави во четвртокот дека коронавирусот е итна закана за јавното здравство и е од меѓународно значење. Како и да е, Гебриесус ја отфрли можноста за затворање на кинеските граници засега.

Сепак, американскиот претседател Трамп во неделата ја бранеше својата одлука да им забрани на странците од Кина како би се спречило ширењето на коронавирусот.

Министерството за здравство на САД, од своја страна, објави дека ќе предложи задолжителниот двонеделен карантин за лица кои ја посетиле кинеската провинција Хубеи, чиј главен град Вухан е епицентарот на вирусот.

Според најновиот биланс на состојба објавен од кинеската Национална комисија за здравство, бројот на загинати од епидемијата на коронавирус се искачи на 361, со 56 нови смртни случаи пријавени во провинцијата Хубеи, со скоро 16.500 страдања.

Кинеската влада соопшти дека е способна да го задржи и да го победи коронавирусот и „има сè што е потребно за да победи во војната против оваа епидемија“.

Кинеските медиуми, исто така, објавија завршување на изградбата на болница во Вухан во рекордно време, а комплексот е наменет исклучиво за третман на лица заразени од коронавирус.

Работите, што многумина ги следеа преку стриминг во живо, започнаа на 23 јануари, а болницата за кратко беше  изградена во рекордно време за само 10 дена. Треба да биде отворена денес, ќе има 1000 кревети, и ќе се сместат 1400 медицински работници, сите од Народноослободителната армија на Кина. Кинеските власти, исто така, градат втора болница, на околу 40 километри оддалечена од болницата Хуошеншан во Вухан, во која ќе бидат сместени 1.600 легла и се очекува да биде отворена во среда.