АНКАРА (АА) – Земјотрес со јачина од 5,1 степени го погоди Тајван, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Според соопштението на Институтот за геолошки истражувања на САД, епицентарот на земјотресот бил 16 километри југозападно од градот Хуалијан.

Во соопштението се наведува дека земјотресот со јачина од 5,1 степени се случил на длабочина од 10 километри.

Според првичните сознанија, во земјотресот нема жртви или материјална штета.