Руски воени бродови тргнаа кон Сирискиот брег

0

Русија испрати две воени бродови опремени со ракетни крстаречки ракети до сирискиот брег во Средоземното море, објави Интерфакс, повикувајќи се на руската Црноморска флота.

Испраќањето на бродoвите дојде во време кога тензиите меѓу Русија, Турција и Сирија се зголемуваат над сириската провинција Идлиб.

Турција ќе ги гледа сите елементи на сириските државни сили како непријателски цели во иднина, изјави Омер Челик, портпарол на турската владејачка партија за правда и развој.

Тој додаде дека миграциската политика на Турција останува непроменета, но дека Анкара повеќе нема да го задржи приливот на сириските бегалци во Европа.

Турската армија, која вчера се најде под оган од сириските трупи, беше меѓу напредните милитанти, соопшти денеска Министерството за одбрана на Русија.

Турската армија, која беше во борбени формации на терористичките единици, се најде под оган од сириските трупи недалеку од ненаселената заедница Бехун на 27-ми февруари.

Во изјавата се додава дека милитантите од групата Хајат Тахрир ал-Шам се обиделе да започнат голема офанзива во Идлиб.

Ситуацијата во Идлиб ескалираше на почетокот на февруари, откако армиите на Русија и Турција уште еднаш се обидоа да воведат прекин на огнот, но терористите ги засилија нападите.

(Вијести.ба / Срна)