Двајца турски војници загинаа, а двајца други се повредени по минофрлачки напад на курдските милитанти во северниот ирачки регион Хафтанин (Haftanin), објави турското Министерство за одбрана доцна во денес (среда), додавајќи дека нападот бил возвратување, пренесе „Ројтерс“ („Reuters“).

Во соопштението, Министерството соопшти дека милитантите на Курдистанската работничка партија (ПКК) (PKK) извршиле голем напад врз турските трупи. Во него се вели дека „целите идентификувани во регионот“ биле погодени и веднаш биле уништени како одмазда.ž

(ПКК) (PKK) е означена како терористичка организација од страна на Турција (Turkey), САД (USA) и Европската унија (European union). Околу 40.000 луѓе загинаа во борбата меѓу турските сили и ПКК.

Пишува: „MEMO“ Пренесува и преведува: „Dubai-Portal“