Први резултати: СНС на Вучиќ убедливо победи на изборите во Србија, опозицијата слави успех на бојкот

0

Владејачката Српска напредна партија (СНС) убедливо го води српскиот претседател Александар Вушиќ на дополнителните избори во Србија, според првите неофицијални информации објавени од белградските медиуми, кои се однесуваат на податоците од партиските кампови и истражувањето на агенциите.

Значи, според неофицијални податоци, Српската напредна партија освоила околу 63% од гласовите. Социјалистичката партија на Србија ги следи со 10,5 проценти, додека СПАС во моментов има околу 4 проценти од гласовите.Како што покажаа претходните анкети на јавното мислење, листата на прогресивците „Александар Вучиќ – за нашите деца“, и неколку помали партии кои се приклучија на СНС – во коалицијата фаворити се гласачите кои излегоа на гласање.

Бројни аналитичари сметаат дека Александар Вучиќ на овие избори успеа да го „уништи политичкиот живот на Србија“, што е продолжение на тезата на германските медиуми дека Србија се движи кон еднопартиски систем.

Исто така, според неофицијални информации, гласале нешто помалку од половина од запишаните избирачи, но владејачката СНС сметала на огромно мнозинство од почетокот. Според првичните проценки, ова се избори со најмал од одзив во изминатите три децении во Србија.

По СНС, поддршката на гласачите им ја дадоа социјалистите Ивица Дачиќ, лидерот на СПС, а потоа и Српскиот патриотски сојуз (СПАС) на поранешниот претставник на ватерполо и претседател на општина Нов Белград, Александар Чапиќ. Движењето на слободни граѓани (ПСГ) на актерот Сергеј Трифуновиќ се надева дека ќе го помине пописот, но според првите резултати, ќе биде тешко.

Лидерот на „Алијанса за Србија“, Драган Џилас смета дека бојкотот на опозицијата во Србија бил успех, и дека денес тој дополнително го изложил режимот во Србија и покажал дека граѓаните не го поддржуваат. На денешните парламентарни избори во Србија имаа право да гласаат вкупно 6.584.376 гласачи, кои можеа да гласаат на 8.433 избирачки места.

Со оглед на епидемиолошката состојба како резултат на коронавирусот, маските и нараквиците најмногу се носеа на сите избирачки места, иако од набудувачката мисија Крта велат дека во попладневните часови е снимено дека членовите на избирачките места и гласачите биле помалку во согласност со пропишаните мерки. можност да гласаат за избор на 250 пратеници, а 21 изборна листа се борат за места.

Да потсетиме, парламентарните избори во Србија беа распишани први на 26 април, но истите беа одложени поради пандемијата на коронавирус.До денешните избори беа набудувани повеќе од 3.400 набудувачи, од кои 3.341 беа домашни и 111 странски. Републичката изборна комисија (РЕЦ) треба да ги објави конечните резултати од изборите најдоцна во рок од 96 часа по завршувањето на изборите, односно до 25 јуни во 8 часот.

(Кликс.ба)