(Видео) Масовни експлозии во Техеран

0

Голема експлозија се случила источно од Техеран во четвртокот вечерта, но останува нејасно што ја предизвикало. Саудиската канцеларија „Ал Арабија“ објави дека експлозијата се случила во воената база источно од Техеран, меѓутоа, се интензивираат шпекулациите за инцидентот, при што некои тврдат дека експлозијата е резултат на исклучување на електраната или погрешно сместување на муниција.

Раните извештаи од областа исто така тврдеа дека Паршин, воената база „каде Иран спроведува нуклеарни активности“, е местото на експлозијата, според новинарот на Newујорк Тајмс, Фарназ Фасихи. Техеранската новинска агенција од Техеран објави дека слушнала „ужасен звук“ и верувајќи дека светлото светло на небото е поврзано со бучавата. Локалните снимки покажуваат како ноќното небо  светнува од експлозиите во далечината.