Ердоган, Путин и Рохани утре ќе разговараат за ситуацијата во Сирија

0

Претседателите на Русија, Турција и Иран, Владимир Путин, Реџеп Таип Ердоган и Хасан Рухани, утре ќе разговараат за конфликтот во Сирија за време на видео конференција, соопшти Кремљ.

Трите земји одржаа разговори во казахстанскиот главен град Астана (сега град Нур-султан) во 2018 година со цел да се реши ситуацијата во Сирија. Претходниот состанок на трите земји што го гарантираа т.н. процес од Астана се одржа во Анкара во септември 2019 година.

Обединетите нации денеска ќе одржат виртуелна конференција за Сирија и прибирање финансиски средства за бегалците што минуваат низ деветтата година од вооружениот конфликт. ОН бараат повеќе од 10 милијарди американски долари помош за луѓето во Сирија и соседните земји. Светската организација се надева дека повеќето од тие пари ќе доаѓаат од 60 влади и невладини агенции собрани преку видео-врска. Европската унија е домаќин на скапи.

Конференцијата на донатори, сега редовен годишен собир, го подели финансирањето на два сегменти – апел на ОН за помош од 3,8 милијарди американски долари за Сирија и 6,04 милијарди американски долари за земјите што примиле бегалци. Досега се собрани само мал дел од тие средства, пренесува Ројтерс.

(Вијести.ба / ФЕНА)