ЕУ го осуди протерувањето на својата пратеничка од Венецуела

0

Европската унија денес ја осуди одлуката на претседателот на Венецуела, Николас Мадуро за протерување на нивниот претставник, барајќи од Каракас да ја промени таа одлука и го покани венецуелскиот амбасадор во седиштето на ЕУ.

Одлуката на Мадуро во понеделникот, според која претставникот на ЕУ, Изабел Брилханте Педроса, мора да ја напушти земјата во рок од 72 часа, по новите европски финансиски санкции против 11 Венецуелски функционери, кои блокот ги обвинува за попречување на работата на венецуелското национално собрание.

– ЕУ ја осудува оваа одлука и длабоко жали за понатамошната меѓународна изолација. Повикуваме да се поништи оваа одлука, се вели во соопштението од седиштето на ЕУ, пренесе Ројтерс.

ЕУ го покани венецуелскиот амбасадор во Брисел. Шефот за надворешна политика на ЕУ, Јозеп Борел, објави на Твитер дека ќе преземе „вообичаена неопходна мерка за реципроцитет“.

Портпаролката на ЕУ одби да даде дополнителни детали.

(Вијести.ба / ФЕНА)