Во Индија, линчувано младо момче заради транспорт на месо од светото животно, крава

0

Младиот човек, кој бил линчуван затоа што наводно во својот автомобил транспортирал месо од крава во местото Гургаон, Индија а кое се смета за свето животно во таа земј, бил хоспитализиран, јавува Anadolu Agency (AA).

Локалните медиуми наведуваат дека тој е муслиман, кој бил линчуван од група луѓе. Излегоа пред неговото возило, го извлекоа и го нападнаа. На социјалните мрежи се појави видео во кое маскирани лица претепале еден млад човек, а некои дури го направиле тоа со чекан.

Локалните медиуми наведуваат дека полицијата пристигнала на местото на настанот, но дека интервенирале доцна. Полицијата сè уште не одговорила како резултат на несоодветната „нереакција“, што може да се види во видеото. Нападнатиот млад човек е хоспитализиран. На социјалните мрежи беа објавени многу критики кон луѓето против полицијата и напаѓачите.

Има многу слични инциденти во Индија во кои последниве години се забележува зголемување на говорот на омраза против муслиманите. Убиството на муслиманскиот тинејџер Табрез Ансари во Индија минатата година доведе до дебата за насилство врз муслиманите во земјата. Табреза Ансари (24) беше претепан од група луѓе кои го обвинија дека крадел мотор. Тој почина неколку дена по нападот.

На социјалните мрежи е објавено видео на кое се гледа група луѓе што го тепаат Ансари, кој е принуден да ги велича хиндушките богови. Двајца полицајци беа суспендирани од должноста заради овој случај.