Почина Рајко Дујмиќ

0

Хрватскиот композитор и музичар Рајко Дујмиќ почина денес на 66-годишна возраст во Риека како резултат на сообраќајна несреќа во која се здоби со тешки повреди на главата.

Сообраќајката се случила во Равна Гора пред неколку дена, а а денес му подлегнал на повредите, пишуваат хрватските медиуми.

По несреќата, Дујмиќ се наоѓал во индуцирана кома. Лекарите се бореа за неговиот живот, но не можеа да го спасат. Починал во болницата во Ријека во Сучак.

Рајко Дујмиќ беше еден од најпознатите хрватски музичари и композитори. Тој е најпознат во јавноста како дел од групата Нови фосили, но Дујмиќ компонираше стотици песни, кои беа хитови по ред.

Тој започна со Нови Фосили во 1978 година, а во исто време интензивно соработуваше со Сребрените крилја и групата Рива. Тоа беше со групата Рива и песната „Рок ме“ што Рајко победи во изборот за песна на Евровизија во 1989 година. За време на својата богата кариера, Рајко Дујмиќ соработуваше со бројни колеги од бината, меѓу кои и Јасна Злокиќ, Јасмин Ставрос …

Извор: Фактор