ЕРДОГАН: Не се надевајте дека ќе одиме да бараме помош од ММФ, таа врата ја затворивме

0

Претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата земја е секогаш подготвена да го реши прашањето за Источниот Медитеран преку дијалог, јавува Anadolu Agency (AA).

– Секогаш сме таму и подготвени сме да ги решиме недоразбирањата во Источниот Медитеран преку дијалог и на еднаква основа. Во никој случај не би се согласиле на иницијатива која би се обидела да ја заклучи нашата земја на нејзините брегови, занемарувајќи ја огромната турска територија. Турција ќе продолжи да ги спроведува своите планови на теренот и во дипломатијата сè додека не преовлада здравиот разум за прашањето за Источно Медитеранот, рече Ердоган на прес-конференцијата по состанокот на кабинетот во Анкара.

Тој ја истакна потребата да се разговара за соодветно решение што е прифатливо за сите страни.

– Нека се состанат сите земји на Медитеранот. Ајде да најдеме формула што е прифатлива за сите и која ќе ги заштити правата на сите – додаде турскиот претседател.

Тој зборуваше и за борбата против пандемијата на коронавирус, особено потенцирајќи ги добрите резултати на неговата земја во таа борба.

– Кога ќе заврши борбата против СОВИД-19, Турција ќе биде една од земјите во светот што ја преживеа пандемијата со најмала можна штета – рече Ердоган.

Допирајќи до економските последици од пандемијата на коронавирус, тој истакна дека некои посакуваат Турција да позајми од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

– Турција нема долг кон ММФ, но најголемата опозициска партија вели „да одиме кај ММФ, ќе побараме нешто“. Залудно не ги тријте вашите дланки, ја затворивме таа врата – рече Ердоган.

Тој, исто така, истакна дека Турција ги мобилизирала сите можни средства за да обезбеди помош на либанските граѓани по катастрофалната експлозија во Бејрут, додавајќи дека турскиот потпретседател Фуат Октај и министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу ја посетиле областа и дознале за потребите на тамошните луѓе.