Доналд Трамп ја запре израелската анексија на палестинските територии?

0

Израел и Обединетите Арапски Емирати потпишаа „историски мировен договор“ под покровителство на Соединетите држави, напиша Доналд Трамп на Твитер на 13 август, опишувајќи го документот како „спектакуларен напредок“.

Израел и Обединетите Арапски Емирати објавија на 13 август дека постигнале мировен договор преговорен со помош на Соединетите држави што треба да доведе до целосна нормализација на дипломатските односи меѓу двете земји, пренесе Ројтерс.

Постигнат е договор за стопирање на постојаната анексија на Израел на палестинските територии. Двете земји исто така се согласија да соработуваат и да дефинираат план за воспоставување билатерални односи. Договорот предвидува Израел да го прекине остварувањето на нејзиниот суверенитет во неколку области на Западниот Брег каде што е изречно споменато анексија, изјавија за агенцијата официјални лица на Белата куќа.

 

Договорот беше постигнат во четвртокот по телефон меѓу Доналд Трамп, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и Мохамед бен Зајед, наследник на престолот на Абу Даби, по преговорите.

Делегациите на Израел и Емирати се очекува да потпишат серија договори во наредните недели, особено во областа на инвестициите, туризмот, безбедноста и телекомуникациите, се вели во трипартитната декларација.

„Делегациите на Израел и Обединетите Арапски Емирати наскоро ќе се состанат за првични билатерални договори во областите на инвестиции, туризам, директни летови меѓу двете држави, безбедност, телекомуникации, технологија, енергија, здравство, култура, животна средина и други области од заеднички интерес. формирање амбасади “, се вели во документот.