Она што се случува во Австралија, поточно во сојузната држава Викторија и нејзината престолнина Мелбурн, е тешко да се опише. Да кажеше некој пред само една година за дистопијата што се случува таму, немаше да веруваме во неа. Има многу информации, ќе се обидеме да ги приближиме читателите до ситуацијата таму.

Првиот lockdown со релативно благи мерки беше воведена уште во март, што е почеток на есента во Австралија. Требаше да трае 6 недели или додека не се “поравна линијата”. Сепак, после тоа, мерките беа продолжени за уште 6 недели, по што не само што не беа укинати или олеснети, туку беа дополнително засилени. На почетокот на јули, мерките беа заострени поради само 191 нов случај во целата провинција Викторија, која има 6,6 милиони жители (https://www.bbc.com/news/world-australia-53319554).

По еден месец, мерките повторно беа значително заострени, на ова ниво денес. Мелбурн моментално е во невидена блокада. Освен аптеките, самопослугата, пекарницата и неколку други исклучоци, сè е затворено. Напуштањето од куќата е можно само за 1 час дозволена рекреација, без сруштво. Едно лице од домаќинството може да оди да купи храна еднаш на ден. Полицискиот час трае од 21 до 5 часот наутро и го следат полициски контролни пунктови и патроли, воени беспилотни летала и хеликоптери.

Датумот на укинување на мерките постојано се движи напред и се чини дека за жителите нема крај. Не е јасно како е можно позитивните случаи на ПЦР да продолжат да растат, и покрај бруталната блокада. Според сегашниот план, ова ниво треба да трае уште 6 недели, што значи до крајот на октомври, тогаш малку опуштените мерки ќе траат до крајот на ноември. Овој календар во моментов изгледа вака:

Horor u Australiji – uvod u ono što nas čeka? 1

Хорор во Австралија – вовед во она што не чека? 1

Сепак, властите веќе најавуваат дека во Мелбурн, отстапките ќе бидат можни само ако бројот на случаи падне под 50 на ден. Во град со 5 милиони жители, ова изгледа како многу амбициозна цел. За да се осигура дека жителите нема да започнат да го напуштаат градот, властите неодамна поставија „челични окови“ околу градот, контролирани од војската и полицијата. https://www.dailymail.co.uk/news/article-8736991/Ring-steel-tingtens-Melbourne-lockdown-lifted-regional-Victoria-TODAY.html

Освен полудувањето на населението со поместување на датумот, постојаните промени во правилата за карантин и катастрофалните економски последици, најголемиот проблем што се појави беше полициското насилство и бруталното газење на човековите слободи. Ова видео покажува како полицаец се гуши и соборува девојче без маска.

Било какви протести против мерките беа забранети, иако имаше неколку, тие беа разбиени од силни полициски сили. Оваа репресија секако ќе се интензивира во иднина, бидејќи во парламентот во моментов се расправа за закон што ќе им овозможи на властите да приведат лица за кои сметаат дека се „закана за ширење на вирусот“. Секако, таквата дефиниција е многу широка и може да се примени на секого, а се шпекулира дека нивната цел е да донесат т.н. теоретичари на заговор, односно луѓе кои не веруваат во сè што им служи владата. https://www.corona-stocks.com/australia-pushes-new-measure-to-detain-covid-conspiracy-theorists/

Луѓето веќе се апсат за она што го пишуваат на социјалните мрежи. Полицијата изврши рација во домот на бремената жена за објавување на Фејсбук, ја уапси и ја однесе плачејќи во лисици. Таа е обвинета за поттикнување бунт и може да добие затвор до 15 години. Уапсен е и 76-годишен старец и уште неколку други лица. И сето ова се случува додека само одделенијата во домовите за стари лица умираат од вирусот. 50 лекари од Викторија испратија петиција до премиерот во која велат дека заклучувањето е премногу строго и дека психолошките последици ќе бидат пострашни од вирусот, но премиерот на Викторија Даниел Ендрус едноставно рече дека не се согласува.

Депресија, самоубиства, домашно насилство, алхохолизам

Гас Ворланд, познат австралиски новинар и радио водител, вели дека имало повеќе од 1.200 самоубиства меѓу март и август во споредба со само 200 или повеќе смртни случаи од Ковид или од Ковид. Со таа разлика што луѓето постари од 75 години умираат со Ковид, а во случај на самоубиства, тие се претежно млади луѓе кои изгубиле надеж за иднината и наоѓање работа или мажи на средна возраст на кои им е уништена работата со заклучување. https://7news.com.au/the-morning-show/gus-worland-talks-mental-health-during-covid-and-the- alarming-rate- of– самоубиство-во-Австралија-c-122121236

Волонтерите од линијата за психолошка помош на Lifeline велат дека повиците од државата Викторија се зголемиле за 30% по воведувањето на карантин. Млади луѓе кои губат надеж, одвојување од пријателите и семејството, зголемување на семејно насилство и алкохолизам, предизвикано од губење на работата и општата економска безнадежност. Невозможно е да се знае колку е зголемена стапката на самоубиства, статистиката не е позната, бидејќи тие обично се прават на годишно ниво. Но, се знае дека интервенциите се зголемени за 33% од страна на службите за итна медицинска помош во случаи на обиди за самоубиство. Професорот Јан Хики од Универзитетот во Сиднеј тврди дека според неговиот модел, тој очекува дополнителни 4.000 до 7.000 самоубиства во следните 5 години. https://www.abc.net.au/news/2020-09-02/mental-health-crisis-coronavirus-victoria-lifeline-calls-rise/12588500

ШТО И КАКО ПОНАТАМУ

Нема да зборуваме многу за економските последици тука, бидејќи на сите им е јасно дека тие ќе бидат апсолутно катастрофални и дека ќе бидат потребни години закрепнување.

Откако ја уништија економијата и човековото ментално здравје со заклучување, властите најавуваат финансиска помош. Но, постои еден услов – само оние кои вакцинираат можат да добијат помош. Тие ја нарекоа таа политика „Без удар, без плата“. Не само тоа, за оние кои одбиваат вакцинација, се најавуваат даночни казни, забрана за влез во ресторани, јавен превоз и оневозможување на меѓународно патување (https://www.lifesitenews.com/news/australian-health-execs-politians-float-travel -забрани-даночни-казни-за-одбивачи-вакцини-вакцини). Доколку овој предлог помине, ќе биде многу интересно да се види како планираат да ги снимаат вакцинираните и како ќе го контролираат тоа на влезовите. Само да потсетиме дека во Австралија сè уште нема одобрено вакцина за Ковид-19. И, да потсетиме дека Австралија е остров, затоа одлучете сами што би значело забрана за меѓународно патување.

НОВА ЗЕЛАНД, КАНАДА И БРИТАНИЈА

Австралија секако не е единствената земја што спроведува вакви екстремни мерки. Интересно е како земјите под британската круна ги спроведуваат или најавуваат најдрастичните мерки. Во Окланд, главниот град на Нов Зеланд, исто така беше воведена брутална блокада, која беше олабавена малку во септември. Таму, властите насилно ги носат луѓето кои имаат позитивен тест за ПЦР во „карантински логори“ чувани од војската. https://www.stuff.co.nz/national/health/coronavirus/300081511/coronavirus-government-will-send-all-confirm-covid19-community-cases-to-quarantine-factiles

Канадската провинција Квебек отиде чекор понапред, носејќи „граѓани кои не соработуваат“ (што и да значи тоа) во посебен камп на тајна локација. Д-р Quesак iraирард, раководител на здравствената служба, тврди дека според новите регулативи, тој има овластување да ги одведува луѓето 14 дена со цел „да ги принуди на соработка“. Тој исто така рече дека полицијата влегува во домовите и насилно ги носи луѓето на тајни локации. https://summit.news/2020/09/09/quebec-city-says-it-it- will- isolate-uncooperative- citizens-in-secret-corona-facility

Како најава за тоа што ја чека Европа со влегувањето во зима, Велика Британија најавува и национално заклучување, полициски час од 22 часот и специјални „Ковид-маршали“, волонтери кои ќе имаат задача да ги контролираат мерките. https://metro.co.uk/2020/09/16/uk-faces-10pm-curfew-and-pubs-shut-within-two-weeks-13278919/

ЗАКЛУЧОК

Како резултат на вирусот во Австралија, починаа околу 800 луѓе, огромното мнозинство во 80-тите и 90-тите години. Ова е потврдено со официјалните податоци на овој графикон: https://www.health.gov.au/resources/covid-19-deaths-by-age-group-and-sex. Дури 90% од нив имале значителни коморбидитети, главно респираторни и срцеви заболувања и дијабетес.

Сепак, како последица на заклучувањето, австралиското општество беше доведено на работ. Се воведува карантин, кој се чини дека нема крај. Брутално се газат човечките слободи; правото на работа, правото на образование, слободата на движење, слободата на говорот, се значително ограничени или целосно укинати. Економијата е во застој и последиците ќе се чувствуваат со годините што доаѓаат. Илјадници мали бизниси се трајно уништени. Менталното здравје на луѓето е значително и долгорочно нарушено, со многу самоубиства и уништени семејства. Предупредувањата од медицинската професија во врска со психолошките последици, за несоодветните тестови за ПЦР и непотребноста на заклучување се игнорираат и маргинализираат. Задолжителните вакцинации се објавуваат со вакцина што не постои. И сè што е презентирано доаѓа од официјални извори, нема теорија, ова е реалноста што се случува. Единственото прашање е, дали е ова само почеток и дали е ова иднината што не чека?