Минатиот месец израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја осуди одлуката на Советот за безбедност на ОН заради одлуката на Советот да не го продолжува ембаргото за вооружување кон Иран, нарекувајќи ја одлуката „скандалозна“, додавајќи дека неговата земја ќе продолжи да соработува со САД за да се спречи, како што рече, „ Иранска агресија “.

Израел не ја исклучи можноста за превентивен удар врз Иран, предупреди премиерот Бенјамин Нетанјаху за време на Денот на сеќавање во вторникот за сите загинати во војната во Јом Кипур во 1973 година.

„Превентивниот напад е многу сериозна работа. Знам дека ако Иран сака да ги отвори своите бази на север, ние сме подготвени да се бориме против нив. Ова е директна лекција од војната Јом-Кипур “, забележа Нетанјаху, тврдејќи дека ќе стори сé за да ја заштити израелската држава; што исто така значи да не се исклучи можноста за превентивен напад “.

Премиерот продолжи да ги искажува своите размислувања за „моќта што е на нивна страна“, велејќи дека моќта е таа што донесе мир во Јордан и Египет, како и договори со ОАЕ и Бахреин.

„Сила што ќе донесе мир со дополнителни држави. Силата и упорноста ќе ни овозможат правилно да се справиме со кризата предизвикана од коронавирусот “, продолжи Нетанјаху.

За време на спомен-обележјето, израелскиот претседател Ревен Ривлин предупреди дека „нашите жртви што ги загубивме во војната“ не смеат да бидат заборавени на кој било начин и дека тоа никогаш не смее да се повтори.

„Се борев на бојното поле во таа страшна војна и тука сме денес. Многу добро се сеќавам како ја добивме таа војна. Се боревме во рововите, рамо до рамо “, нагласи Ривлин, повикувајќи на продолжување на обновувањето на договорот меѓу јавноста и избраните претставници, како и за„ помирување меѓу луѓето “заради националната безбедност.

Тој посака неговата нација да биде силно насочена кон целта. Сега целта е да се победи вирусот.

Министерот за одбрана Бени Ганц за време на службата забележа дека коронавирусот го пронашол Израел неподготвен, слично на војната Јом Кипур или т.н. октомвриска војна, предводена во 1973 година од коалиција на арапски држави предводени од Египет и Сирија и Израел, кои на крајот победија.

„На почетокот не реагиравме како што треба, но овој пат ќе победиме“, рече Ганц.

ЕМБАРГО ЗА УВОЗИ И ИЗВОЗ НА ОРУЖЈЕ ЗА ИРАН

Кон средината на август, израелскиот премиер ја осуди одлуката на Советот за безбедност на ОН да се откаже од ембаргото за вооружување на Иран, нарекувајќи ја одлуката „скандалозна“, додавајќи дека Тел Авив ќе продолжи да работи тесно со својот сојузник, Соединетите држави, за да го добие она што го карактеризираше. како „иранска агресија“.

Дијан Тријансја Џани, претседател на СБ на ОН од јули, изјави дека резолуцијата не го добила потребниот број гласови за усвојување, бидејќи само САД и Доминиканската Република ја прифатиле, додека Русија и Кина се спротивставија, дури 11 воздржани.

ИНЦИДЕНТ СО НАТАНЦА

Тензиите меѓу двете земји ескалираа минатото лето, откако во јуни се појавија извештаи дека Израел е одговорен за огромната експлозија во Натанц во Иран, по што беше уништена цела централа за центрифугирање. се користи во обработка на нуклеарен материјал.

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц одговори на обвинувањата за наводна израелска вмешаност, велејќи дека „во секое време секој може да биде сомнителен кон нас, но дека не секој настан во кој е вклучен Иран е поврзан со нас“.

За време на продолжените вербални и дипломатски расправии, Тел Авив тврдеше дека Иран бара да се здобие со нуклеарно оружје за ширење тероризам во областа, со што директно се обидува да ја загрози националната безбедност на Израел.

Техеран одговори со изјава дека израелската воена вмешаност во Сирија, Либан, палестинска територија и Ирак е нелегална и дека Израел претставува вистинска закана за мирот и безбедноста во областа затоа што веќе поседува нуклеарно оружје.

Извор:logicno