Техеран и Тел Авив се вклучија во повеќегодишна меѓусебна дебата за нуклеарните намери; Израелските власти ја обвинуваат Исламската Република дека се обидува да изгради нуклеарен арсенал за напад на Израел, а Иран се противи на тоа, велејќи дека еврејската држава е единствената земја на Блискиот исток што всушност веќе има нуклеарно оружје.

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф ја повика меѓународната заедница да изврши притисок врз Израел да се приклучи на Договорот за неширење на нуклеарното оружје (НПТ) и да ги елиминира залихите на нуклеарни средства.

„Меѓународната заедница мора да го принуди Израел – кој во својата ДНК има агресија – веднаш да се приклучи на НПТ и да го уништи својот нуклеарен арсенал“, рече Зариф во претходно снименото виртуелно обраќање до ООН во петокот.

„И со оглед на шестдецениската измама и тајниот развој на нуклеарно оружје, Израел мора да биде принуден да се потчини на најинтрузивниот режим на инспекција што го почитуваат членовите на НПТ“, додаде тој.

Обвинувајќи ги Соединетите држави, кои тој ги нарече „единствен извршител на нуклеарниот напад во светот“, за слепо поддршка на Израел, „единствениот поседувач на нуклеарен арсенал во нашиот регион“, Зариф се пожали на наводните закани на Тел Авив за употреба на нуклеарно оружје против други нации.

Дипломатот, исто така, го „бомбардираше“ Вашингтон поради сопствените напори да создаде нови нуклеарни бомби и го спушти прагот за нивна употреба и ја обвини администрацијата на Трамп за „оштетување“ на НПТ со одлуката да се повлече од Договорот за нуклеарни сили на среден дострел со Русија и иранскиот нуклеарен договор. .

Иранските власти постојано ги обвинуваат Израел и САД дека се „двете главни пречки“ на старата четири и пол деценија за оружје за Блискиот исток без масовно уништување. Техеран ги демонтираше своите залихи на хемиско оружје во средината на 90-тите години на минатиот век пред ратификувањето на Конвенцијата за хемиско оружје во 1997 година (што Израел го потпиша, но не го ратификуваше).

Израел одржува политика на „нуклеарна двосмисленост“. Иако се верува дека има залиха од 80 до 400 нуклеарни боеви глави што можат да бидат испорачани со авиони, подморници и интерконтинентална балистичка ракета „Јерихо III“, Тел Авив не го негира или потврдува својот статус на нуклеарна моќ.

Тел Авив ја обвини Исламската Република за одржување тајна програма за нуклеарно оружје и повика на „парализирање“ на санкциите против таа земја за наводно кршење на обврските на Иран според нуклеарната врска на Заедничкиот сеопфатен план за акција (JCPOA). Премиерот Бенјамин Нетанјаху исто така постојано нагласува дека Израел „нема да дозволи Техеран да постигне способност за нуклеарно оружје“ и рече дека Израел „ќе продолжи да постапува методично против иранските обиди за воено утврдување на нашите граници“.

Во вторникот, на спомен-обележјето на израелските војници убиени за време на војната во Јом Кипур во октомври 1973 година, Нетанјаху предупреди дека Израел „не исклучува превентивен напад“ против Иран, велејќи дека Тел Авив ќе биде „подготвен да се бори“ доколку Техеран се обиде да воспостави присуство северно од Израел.