Азербејџан сруши воен авион на Ерменија од типот „Су-25“, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Оваа информација преку соопштение ја потврди Министерството за одбрана на Азербејџан.

Во соопштението се наведува дека денес во 11:11 часот по локално време воениот авион на Ерменија од типот „Су-25“ извршил обид за воздушен напад врз азербејџанските војници, што бил во насока на градот Џебраил.

Во соопштението се истакнува дека авионот бил срушен од страна на воздушните одбранбени сили на Азербејџан.

Anadolu