Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху одлета во Саудиска Арабија и се состана со престолонаследникот Мохамед бин Салман и американскиот државен секретар Мајк Помпео, соопштија израелски извори.

Според израелски извори на Хаарец, на состанокот одржан во градот Неом присуствувал и шефот на Мосад, Јоси Коен. Кабинетот на премиерот одби да даде коментар.

Авионот полетал од Израел во 19:30 часот по локално време и слетал во Неом, каде што се задржал близу два часа.

Се врати во Израел околу полноќ, според веб-страницата за следење на летот.

Хаарец пишува дека вицепремиерот и министер за одбрана Бени Гантц и министерот за надворешни работи Габи Ашкенази останаа во сенка во врска со оваа средба.

Топаз Лук, помошник премиер на Нетанјаху, објави на Твитер дека „Ганц води политика додека премиерот склучува мир“.

Гант во неделата објави дека формирал владина истражна комисија за израелски набавки на подморници и други поморски бродови како дел од таканаречената „афера со подморници“.

Саудискиот министер за надворешни работи, принцот Фаисал бин Фархан Ал Сауд, во едно интервју изјави дека Саудиска Арабија „поддржува нормализација со Израел“.