Министерот за надворешни работи на Саудиска Арабија негираше дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху долетал во кралството Залив во неделата тајно да се состане со принцот престолонаследник Мухамед бин Салман.

„Немаше таков состанок“, напиша принцот Фајсал бин Фархан Ал Сауд на Твитер.

Нетанјаху одби да ги коментира израелските извештаи дека тој бил во приватен авион кој патувал од Тел Авив кон црвеноморскиот град Неом.

Тоа би бил прв состанок на лидерите на овие две непријателски нации, објави Би-Би-Си.

Американскиот претседател Доналд Трамп се залага за нормализирање на односите по медијацијата меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати, Бахреин и Судан во последните неколку месеци.

Саудиска Арабија претпазливо ги поздрави потезите, но посочи дека ќе почека додека не се постигне мировен договор меѓу Израел и Палестинците.

Исто така во понеделникот, делегација од високи израелски официјални лица отпатува за Судан, што ќе биде прва ваква посета на некогаш непријателска земја, потврди неименуван израелски официјален претставник. Земјите се очекува да мапираат области на соработка.

(Вијести.ба / ФЕНА)