Синоќа околу 2,22 часот по полноќ на А1 кај излезот Јастребарско во правец кон Загреб, автобус на компанијата Автопревоз Пожега слетал и се превртел, јави полицијата.

Според досега собраните информации има и повеќе повредени, но полицијата додава дека нема информации дека има некој загинал. Од „Аррива“, под која спаѓа  Автопревоз Пожега, за порталот Индекс потврди дека двајцата возачи и шест патници се повредени.

Во автобусот имало вкупно 13 патници. – За жал, во понеделник, 11 јануари 2020 година. кратко по 2,20 часот на А1 на излезот Јастребарско во правец кон Загреб, автобус слетал и се превртел. Во моментот на несреќата во автобусот имало 13 патници и двајца возачи. Во сообраќајната несреќа се повредени возачи на автобусот и шест патници. На повредените им е укажана прва помош. – Истрагата сè уште трае – соопштија од полицискиот оддел во Загреб. Наскоро се очекуваат нови информации. Поради превртувањето на автобусот помеѓу клучките Јастребарско и Доња Зденчина во правец кон Загреб, тој се вози по една коловозна лента со ограничување на брзината од 40 километри на час, пренесува ХАК.

(Вијести.ба / Индекс.хр)