Американските власти вчера ги прекинаа телефонските линии до рускиот генерален конзулат во Newујорк, соопшти рускиот конзулат. – Од 18 јануари американската страна ги исклучи сите градски телефонски линии на Генералниот конзулат. Интернетот исто така периодично исчезнува – рече соговорникот на Агенцијата.

Во овој поглед, според него, руските граѓани имаат голем проблем доколку сакаат да се јават во конзулатот. Според изворот, американската страна се повикува на технички проблеми. – Очигледно, тие не можат да го решат проблемот два дена. Тоа никогаш не се случило.

Немаме, една или две линии, туку голем број. Како да се исклучени сите одеднаш – додаде тој. Овие денови се зголемуваат тензиите меѓу Русија и Соединетите држави. Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, во негативен контекст го коментираше апсењето на Алексеј Навални во Москва и побара итно ослободување. Денеска од Кремљ дојде одговорот дека ситуацијата со Навални е руско внатрешно прашање и дека странски лица не треба да се мешаат.

– Слушнавме за изјави од странски земји, но во овој случај нема да ги земеме предвид, бидејќи тоа е апсолутно внатрешно прашање на една земја, ниту планираме да даваме коментари. Ние сепак сакаме добри односи со сите, без оглед на случајот со еден граѓанин – потенцира Дмитриј Песков, портпарол на Кремљ.

sputniknewsw