Пред пет години, Тарек Алаоус со гумен брод го преминал Средоземното море и поминал северниот дел на Балканот кон Германија, бегајќи од граѓанската војна во неговата родна Сирија и барајќи безбедно прибежиште. Оттогаш, 31-годишникот научи течно да зборува германски јазик, пронашол постојана работа и одлучил да се кандидира за парламент во септември, пренесува Асошиејтед прес.

– Сакам да се кандидирам за национален парламент како прв бегалец од Сирија. Сакам да им дадам глас на бегалците и мигрантите во Германија и да се борам за разновидно и фер општество за сите “, изјавил Алаоус за Асошиејтед прес на митингот за поддршка на барателите на азил пред зградата на Рајхстагот во Берлин, седиште на парламентот . Алаоус се приклучи на партијата на зелените минатата година и ќе биде нивни кандидат во парламентарната изборна единица Оберхаузен-Динслакен во Западна Германија. Во Сирија, тој учествувал на мирни протести против владата на претседателот Башар ал-Асад додека студирал право на Универзитетот во Алепо.

Тој исто така се пријавил доброволно да и помогне на Црвената полумесечина за време на Граѓанската војна и помогна во регистрирањето на внатрешно раселените бегалци. Кога војната во Сирија стана сè побрутална во 2015 година, тој бил повикан на воена служба по завршувањето на студиите, па затоа решил да побегне на „место каде што можел да живеам безбедно и достоинствено“, изјави тој.

По пристигнувањето во Дортмунд во Западна Германија на 3 септември 2015 година, наскоро повторно стана активист. Откако беше сместен во теретана со 60 други луѓе, „каде никој не можел да спие ноќе“, тој помога да се организираат протести против условите за сместување. Алаоус сега работи како правен советник за баратели на азил во невладина организација во Берлин и често патува меѓу главниот град и градот Оберхаузен, во неговата изборна единица. „Навистина сакам да помогнам во подобрувањето на условите за живот на бегалците во Германија“, рече Алаоус. „Погрешно е да останат на надворешните граници на Европската унија во несигурни услови, да се удават во Средоземното море и да мораат да живеат во огромни логори во Германија, сè додека европските министри за внатрешни работи се обединат за да најдат начини да ги спречат или депортираат“, рече тој. дали е тој.

До крајот на 2020 година во Германија живееја 818.460 Сиријци. Повеќето од нив сè уште не поднеле барање за германско државјанство. Алаоус е еден од првите што се квалификува за државјанство, за што е убеден дека ќе му биде даден пред денот на изборите на 26 септември.

Извор: Фена