Според извештаите, најмалку 36 приматели на Pfizer и Moderna за Covid-19 во САД развиле ретко нарушување на имунитетот што ја напаѓа крвта. Еден пациент завршил мртов, лекарите не можат да ја исклучат одговорност за вакцините. Д-р Грегори Мајкл, 56-годишен акушер-гинеколог, кој повеќе од една деценија водеше своја канцеларија во здравствениот центар „Монт Синај“ во Мајами Бич, почина во јануари од крварење во мозокот.

Две недели претходно, тој доби доза на вакцина против коронавирус Pfizer-BioNTech и веднаш разви имунолошка тромбоцитопенија, ретко и понекогаш фатално нарушување на крвта. Мајкл е еден од најмалку 36 лица кои ја развиле оваа состојба откако примиле вакцина против коронавирус Pfizer или Modern, според извештајот на Newујорк Тајмс објавен во понеделникот.

Случаите беа пријавени во владиниот систем за пријавување на несакани настани за вакцини (ВАЕРС) пред крајот на јануари, што значи дека оттогаш повеќе луѓе биле во можност да ја развијат состојбата. Имунолошка тромбоцитопенија е ретка состојба која погодува околу 50.000 луѓе во САД. Состојбата е предизвикана кога имунолошкиот систем на телото ги напаѓа тромбоцитите кои се компонента на крвта одговорна за згрутчување.

Бидејќи крвта не може да згрутчи во овие случаи, пациентите често развиваат внатрешни или надворешни модринки, кои може да изгледаат како осип. Во неколку случаи како Мајкл, состојбата предизвика сериозно крварење и мозочни удари. Еден пациент, контактиран од „Тајмс“, претрпел тешко вагинално крварење две недели по приемот на вакцината Modern; Трансфузија на тромбоцити и третман со стероиди беа потребни за нејзино преживување. Друга жена беше хоспитализирана со модринки и крвави отоци во устата само еден ден по приемот на вакцината Модерна.

Нејзината состојба се влошила до тој степен што лекарите стравувале дека само лесен тропање може да предизвика фатално крварење и се плашеле да ја преместат од болничкиот кревет. Нема гаранција дека овие случаи можат да бидат поврзани со вакцини, но други. Jamesејмс Бусел, хематолог и експерт за состојбата, изјави за Тајмс дека таквата врска е „сеуште можна“. „Случаи се случија по земањето на овие вакцини“, рече тој. „Зошто точно се случува ова, не знаеме. За разлика од традиционалните вакцини, кои користат неактивна форма на патоген од кој штитат, вакцините Pfizer и Modern се вакцини против mRNA.

Технолошки нови и затоа во голема мера непроверени, овие вакцини делуваат така што воведуваат синџир на РНК во клетките на организмот со упатства што ДНК на една личност „ги кажува“ како да започне да прави антитела. Истражувачите од Универзитетот во Кембриџ велат дека несакани ефекти може да вклучуваат „автоимуни реакции“, но научниците од Харвард велат дека вакцините против МРН произведуваат „посилен вид имунитет“ отколку традиционалните вакцини. Имунолошка тромбоцитопенија, исто така, може да се развие како резултат на конзумирање на одредени лекови, но исто така и рак и болести.

Една од причините за ова нарушување може да биде грипот и сега се сомнева дека причината е и Ковид-19. Веќе минатата пролет, долго пред да бидат достапни какви било вакцини, лекарите во САД, Европа, Индија и Кина ја забележаа оваа состојба кај пациенти со Ковид-19 и веднаш се посомневаа во врска. Официјални лица од Администрацијата за храна и лекови (ФДА) и Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) изјавија дека ги испитуваат извештаите на ВАЕРС, додека и Пфајзер и Модерна за Тајмс изјавија дека во тек се безбедносни проверки на нивните вакцини. Лекарите контактирани од „Тајмс“ и понатаму инсистираат на тоа дека вакцинацијата е безбедна и дека ризикот од развој на сериозна коронавирусна болест е сепак поголем од ризикот од несакани ефекти, кои можат да произлезат од вакцините.

logicno