Во Словенија, потврдени се 1005 нови инфекции со коронавирус во последните 24 часа, а 15 лица починале од ковид-19, објави денес Министерството за здравство, а владата прогласи „портокалова“ фаза и воведе нови правила поради постабилната епидемиолошка состојба. Извршени се вкупно 23.097 тестови, огромното мнозинство на брзи антигени, со процент на позитивни наоди со ваква метода 1,4 проценти, а PCR тестирање 16,6 проценти.

Има 50 помалку новоинфицирани од претходниот ден, но исто така и нешто повеќе од ситуацијата пред една недела, кога беа потврдени 983 инфекции, пренесува Хина. Во моментов во болниците има 739 пациенти со ковиди-19, од кои 149 се на одделенија за интензивна нега, а вкупно 69.912 лица се вакцинирани. Бројот на загинати од ефектите на ковид-19 со најновите смртни случаи се искачи на 3.705, според Министерството за здравство. Но, поради постабилна епидемиолошка состојба, владата прогласи „портокалова“ фаза.

Од саботата е во сила правило според кое луѓето што доаѓаат од земјите на ЕУ и Шенген полесно ќе влезат во Словенија, бидејќи по потврда дека биле вакцинирани или се заразиле со оваа болест, нема да им требаат нови тестови или задолжителен карантин . Треба да се вакцинираат во две дози и се сметаат за имуни шест месеци по надминувањето на болеста. Сертификатите дека се имуни и не им треба дополнителен тест мора да бидат издадени во земјите на ЕУ или Шенген или од организации и лица кои се акредитирани за тоа и чии документи се признати од словенечките здравствени власти.

Од понеделник, матурантите од основните и средните училишта повторно ќе влезат во наставата, а сите продавници до 400 квадратни метри ќе бидат отворени, со тестирање на вработените и придржување кон основните анти-епидемиски мерки. Исто така, од понеделник се укинува сегашната забрана за преминување на општинските и регионалните граници, а десет лица имаат право да се соберат, наместо сегашните шест, но полицискиот час останува во сила, односно забраната за напуштање на куќата или станот од 21 часот. до 6 часот наутро.

(Вијести.ба / ФЕНА)