Во ракетен напад врз американска воена база во северен Ирак во понеделникот, според првичните извештаи, загина еден цивилен вработен во американска приватна воена компанија, додека пет лица беа повредени, меѓу кои и еден припадник на американските сили.

Американската коалиција во Ирак соопшти дека тоа е најтешкиот напад врз коалициските сили во скоро една година, поради ескалацијата на тензиите меѓу американските сили, нивните ирачки и курдски сојузници од една страна и ирачките милиции од друга страна. Портпарол на коалицијата на Твитер напиша дека имало напад врз коалициските сили во главниот град на Курдите, Ербил и дека деталите ќе бидат објавени подоцна.

 

Курдски безбедносни извори соопштија дека најмалку три ракети погодиле област во близина на меѓународниот аеродром во Ербил доцна вечерта. Американските сили се стационирани во воената база сместена веднаш до цивилниот аеродром. Министерството за внатрешни работи на регионалната влада на Курдистан соопшти дека неколку ракети биле истрелани кон Ербил и околината околу 21:30 часот по локално време и дека има ранети, без да наведе детали.

Извор:geopolitikanews