Појасот Газа ќе ја добие првата пратка вакцини против КОВИД-19 откако Израел го одобри нивното преминување на границата на територијата со која управува палестинското движење Хамас, соопштија израелски и палестински официјални лица. Појасот Газа со два милиони жители регистрираше над 53 000 заразени со коронавирус и 538 мртви. Официјални лица соопштија дека испораката, испратена од палестинските власти од окупираниот Западен брег, ќе пристигне во Газа во текот на денот и ќе вклучува 2000 дози од руската вакцина Спутник V, што е доволно за да се имунизираат 1.000 лица со две дози на вакцината „Ќе ги искористиме овие дози за да ги вакцинираме пациентите кои биле подложени на трансплантација на органи и оние кои страдаат од заболување на бубрезите“, изјави за Ројтерс Мајди Даир, службеник на Министерството за здравство во Газа.

„Медицинскиот персонал овој пат нема да биде вакциниран затоа што породувањето е недоволно“, рече Даир. Испораката на вакцини до Газа преку Израел предизвика критики кај израелските десничарски политичари. Тие ја повикаа израелската влада да го условува трансферот со ослободување на двајца израелски цивили за кои се верува дека биле заробени од палестинска група и со враќање на останките на двајца израелски војници убиени во Појасот Газа во 2014 година.

Израел, светски лидер во брзината на својата програма за вакцинирање, сепак, се најде под притисок на групите за човекови права да стори повеќе за да осигури дека вакцините ќе стигнат до Палестинците на територијата што ја освоија во Блискоисточната војна во 1967 година. Палестинските власти, обвинувајќи го Израел, рекоа дека трансферот планиран за понеделник е откажан. Претставници на палестинските власти соопштија дека аплицирале за испорака на вакцини до израелските воени власти, кратко време откако на 4 февруари добија испорака на 10.000 дози руска вакцина на Западниот брег.

Доцнењето ги нагласува предизвиците со кои се соочуваат Палестинците при вакцинирање граѓани преку Западниот брег и Појасот Газа – два географски одделни региони каде живеат 5,2 милиони Палестинци. Израел ги контролира сите точки за влез и излез кон Западниот брег и поголемиот дел од морската и копнената граница со Појасот Газа, енклава што ја напуштија израелски војници и доселеници во 2005 година.

(Вијести.ба / ФЕНА)