Службата за односи со јавност на Кремљ известуваше за содржината на телефонскиот разговор меѓу рускиот претседател Владимир Путин и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Се дискутирало за можното снабдување и лансирање на производство на руски вакцини Коровид-19 коронавирус. Двајцата шефови на држави посветиле особено внимание на намерата за проширување на соработката, при што приоритет се големите енергетски проекти, пренесува РИА Новости.

Понатаму се дискутирало за состојбата во Нагорно Карабах и координацијата на активностите на Русија и Турција во интерес на развојот на тој регион. Покрај тоа, двајцата државници се осврнале на решавање на ситуацијата во Сирија и изразија подготвеност за „бескомпромисна борба“ против тамошните меѓународни терористички организации. Говорејќи за состојбата во Либија, тие ја истакнаа важноста од формирање преодна влада таму со помош на ОН.

Во таа пригода Путин му изразил сочувство на Ердоган во врска со трагичната смрт на 13 турски државјани во Ирак.