После 50 години падна снег во Саудиска Арабија. Некои делови од земјата се целосно снежни, особено во северозападниот регион, додека на некои места температурата падна под нулата. По снежните бури на Блискиот исток, жителите на Саудиска Арабија го видоа и снегот во живо по половина век. Ова е толку ретка појава во оваа земја што се смета за феномен.

Беше издадено предупредување за лоши временски услови во неколку делови на земјата, а најпогодениот регион беше Асер, каде падна голем снег.

На социјалните мрежи почнаа да се шират снимки и фотографии од снег во пустината, а најголемо внимание привлекоа сцените со камили. Жителите на Табук и соседните планини уживаа во зимската магија, санкање и снежни топки, бидејќи во ова популарно летувалиште падна многу голема количина снег.

Просечната температура во Саудиска Арабија во четвртокот беше 13 Целзиусови степени, додека во областа Табука беше само 2 степени.

Во средата, снег падна во некои делови на Сирија, Либан, Јордан, Либија и Израел, толку многу области што не ги достигна со години во моментов се под снег.