Авион и автомобилот се судрија во вторникот на автопатот во близина на аеродромот Ливермор во американската држава Калифорнија. Судирот се случил во пет попладнето северно од аеродромот, а несреќата се случила откако пилотот бил принуден да слета кратко по полетувањето. Бидејќи пистата во Ливермор се протега паралелно со автопатот на кој се случил инцидентот и е оддалечен само неколку стотици метри, пилотот Џош Редсан морал да излезе од фреквентниот пат, бидејќи немал доволно сила да се врати.

 

Според Редсан, кој бил во авионот со неговиот татко, авионот ја изгубил моќта веднаш по полетувањето. Тој успеал да се искачи на висина од 150 метри, а потоа почнал да тоне. Неговата единствена шанса да се спаси беше да се обиде да се качи на автопатот. Откако успеал да слета, авионот се судрил со автомобил, при што и двете возила биле оштетени.

 

– Мило ми е што сите сме добро – изјавил Редсан, а Федералната агенција за авијација објави дека никој од учесниците во несреќата не пријавил повреди. Аеродромските власти во моментов работат на расветлување на случајот. Судирот на овие две возила привлече големо внимание кај минувачите кои имаа можност да ги видат во живо, па на Интернет се шират многу снимки и фотографии од зачудени корисници на социјалните мрежи.

Извор:24sedam