Меѓу славните кои му го честитаа 67-от роденден на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е и светски познатиот актер Џејсон Статам. На свеченото отворање на Музејот на кино Истанбул, претседателот Ердоган беше пречекан од изненадување подготвено од министерот за култура и туризам Мехмет Нури Ерсој и неговата сопруга Первин, како и актерите Џејсон Статам и Џош Хартнет, кои исто така присуствуваа на програмата.

Меѓу оние кои го подготвија изненадувањето беа режисерот и сценарист Гај Ричи и неговата сопруга Џеки Ајнсли, тогашниот продуцент Иван Аткинсон, како и холивудски актери и продуценти, вклучувајќи го и извршниот директор на Мирамакс, Бил Блок. Претседателот Ердоган пресече роденденска торта со неговата сопруга Емина и им се заблагодари за овој чин.