Само на еден ден по почетокот на американско-иранските разговори во Виена за можно враќање на САД на договорот за иранската нуклеарна програма од кој еднострано се повлекоа на почетокот на мај 2018 година, се појави вест за нов израелски напад врз ирански бродови во зоната на Црвеното Море . Со други зборови, продолжуваат инцидентите, за кои пишувавме последниве недели на овој портал, во кои Израел и Иран ги напаѓаат трговските бродови од спротивната страна. Израелските сили започнаа напад врз ирански брод во Црвеното Море како одговор на претходните ирански напади врз израелски бродови. Американски официјален претставник, кој сакаше да остане анонимен, за Њујорк Тајмс изјави дека Израел пријавил во САД за напад од страна на неговите специјалци врз ирански брод во вторникот околу 7:30 часот по локално време. За тоа, еден ден подоцна, на 7 април, пишува Times of Israel.

Анонимен американски службеник израелскиот напад го нарече „одмазда“ и додаде дека иранскиот брод бил нападнат под водната линија. Израел сè уште не го коментирал инцидентот, а тамошната влада традиционално ретко ги потврдува или негира нападите врз цели поврзани со Иран. Потсетуваме, еден ден претходно се појавија информации дека е миниран бродот Савиз, кој плови под иранско знаме. Според извештаите на арапските медиуми, бродот извршувал разузнавачки задачи и бил поврзан со иранската Исламска револуционерна гарда. Иранската новинска агенција Тасним соопшти дека Савиз пловел „во Црвеното Море во последните неколку години за да ги поддржи иранските командоси испратени да ги придружуваат трговските бродови“.

Савиз официјално беше класифициран како товарен брод, но, според западни и арапски извори, иранската гарда, наводно го користела за „надзор и шпионажа и им била позната на американските разузнавачи“. Американскиот поморски институт во извештајот во октомври 2020 година објави дека Савиз, иако официјално е трговски брод, „веројатно служи како тајна база за иранскиот корпус“. Бродот се наоѓа на стратешки важна точка на Црвеното Море. Во извештајот исто така се вели дека бродот може да му обезбеди на Иран тековно разузнавање за поморскиот сообраќај во областа од неговата стратешка позиција, вклучително и воени бродови. „Заклучокот е јасен. Нема легитимно граѓанско објаснување за овие дејства “, стои во извештајот на американскиот поморски институт. Според информациите, бродот бил миниран со магнетна мина прикачена на трупот. Иранските медиуми прикажаа пламен и чад на бродот, но останува нејасен степенот на неговата штета, како и дали има жртви во нападот. Гореспоменатиот американски извор изјави дека нападот можеби бил темпиран за да му се дозволи на американскиот носач на авиони УСС Двајт Ајзенхауер да ја напушти областа. Имено, тој беше оддалечен околу 370 км од местото на нападот, објасни американскиот официјален претставник.

Потсетуваме: деновиве излегуваат на виделина информациите дека Израел бил вклучен во напади врз ирански трговски бродови кои превезувале товар преку Црвеното Море до Средоземното Море од 2019 година. Дури и некои реномирани американски медиуми, како што е „Волстрит журнал“, пишуваат за тоа. Медиумите на 11 март, меѓу другото, наведуваат дека од крајот на 2019 година, Израел користел оружје, вклучително и морски мини, за да ги нападне иранските бродови кои превезувале товар за Сирија и други области во регионот.

Извор:geopolitikanews