Русија: Maневрите на војската во никој случај не се поврзани со Украина !?

 

putgen  Ненадејната проверка на борбената готовност на руската армија во регионот, што се граничи со Украина, на никаков начин не е поврзана со настаните во западниот сосед на Русија. Ова го изјави министерот за одбрана, Сергеј Шојгу, цитиран од ИТАР-ТАСС. Претходно денеска по наредба на претседателот Владимир Путин почнаа маневри кои ќе траат речиси една недела – до 3 март. Тие опфаќаат делови од различни родови војски во Централни и во Западниот воени окрузи на Русија.  Запрашан како оваа проверка е поврзана со настаните во Украина, министерот Шојгу возврати “никако”.

“Во никој случај не го поврзуваме двете работи. Овие учења ќе се врши вклучувајќи на границите на Русија со друг  држави. Меѓу нив може да паѓа и Украина. “ Министерот разјасни дека учењата опфаќаат 110 000 воени од различни родови војски и органи на военото управување.

“Ќе бидат активирани 90 авиони, над 110 хеликоптерот, до 880 тенкови и повеќе од 1200 единици воена техника, до 80 брод”,

Русија: Војската маневри во никој случај не се поврзани со Украина

изброи Шојгу.Според него главната задача е да се одработи интеракцијата помеѓу одделните родови војски при различни сценарија за воени дејствија.

 ”Ројтерс” сепак оценува дека активностите на Путин најсилен потег по соборувањето на претседателот Виктор Јанукович од власт во саботата. Агенцијата обрнува внимание и на зборовите на Шојгу дека “внимателно ги следиме случувањата во Крим и преземаме мерки за гарантирање на безбедноста на објектите, инфраструктурата и арсеналот на Црноморската флота “. Тамусе произнесоа илјади етнички Руси демонстрираат во регионот со апели да се оддели автономната   република од Украина и да се движи кон Русија.

Предупредување кон Киев

“Сметам дека тоа е повеќе во рацете на бајрак емоции, но сепак е и нешто многу повеќе . Ова е порака кон Киев да не јанаметнува својата власт во Крим со сила “, коментира Дмитриј Тренин, директор на московскиот” Карнеги центар “за” Њујорк тајмс “. Весникот додава дека според изјавата на Шојгу ќе се тестира подготвеноста за одговор на “кризна ситуација”, вклучувајќи терористички напад со биолошко или хемиско оружје.

“И Шојгу, и Кремљ не споменуваат настаните во Украина, но геополитички порака на овие ненадејни маневри нема како да ја помешате”, коментира “Њујорк тајмс”.

Русија: Војската маневри во никој случај не се поврзани со Украина НАТО ја поддржа независна и обединета Украина

Министрите за одбрана на НАТО ќе прогласат поддршка за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина во почетокот на состанокот во Брисел, соопшти “Ројтерс”.

“суверена, независна и стабилна Украина, силно посветена на демократијата и владеењето на правото , е клуч за евроатланската безбедност “, се вели во заедничката изјава.
“Сојузниците од НАТО ќе продолжат да го  поддржуваат украинскиот суверенитет и независност, демократскиот развој и принципот за неповредливоста на границите, како клучни фактори за стабилноста и безбедноста на Централна и Источна Европа и на континентот како целина “, се вели уште во текстот.
ВТБ застана кредитирањето за Украина
Руската државна банка ВТБ објави дека запрела да доделува кредити на Украина. Донесовме  решение да не нудиме нови кредити, изјави главниот извршен директор Андреј Костин, цитиран од “Ројтерс”. Пред тоа банката беше соопштила дека изложеноста кон Украина е во рамките на 20 милијарди рубљи (околу 560 милиони долари). Костин појасни дека тоа се средства доделени главно на големи приватни компании, од кои некои се извозници.  “Се надеваме дека ситуацијата да се стабилизира наскоро”, додаде тој.
Воени камиони во Јалта
 Камиони со руски војници биле  застрелани во  движење во вторникот во Јалта и денес беше соопштено дека тие се во градот “со целосно обезбедување и спречување на можни немири “.Информацијата е на директорот на познатиот санаториум во црноморскиот град Владимир Клемешев.  Тој објасни дека во санаториуми се сместени 31 граѓанин на Русија, а задачата на војската била да не дозволат вандализам “и пред сè да биде залог за мирот на гостите”.
. “Денес сите ние, жителите на Јалта, имаме тешка  задача – да постапиме според можното да ги одржуваме градот и да ја сочуваме атрактивноста на одморалиштето”, додаде Клемешев. 
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


− two = 4